Šíří se opět hoax o úmrtí seniorů v Ostravě, tentokrát na Kamenci

Sociální sítí Facebook se opět šíří hoax o údajných úmrtích seniorů. Tentokrát se má týkat Domova pro seniory Kamenec.

Text hoaxu:

„Dnes jsem se bavil s důchodkyní v areálu domova důchodců v Ostravě na Kamenci přes plot. Jezdím kolem pravidelně na kole a vždy se s nima bavím. Seděla na lavičce a šlapala na šlapadle uchyceném před ní na zemi. Zavolal na ni, ať si sundá roušku, když sportuje. Přišla ke mně a já jí říkám, že nošení roušek ničí zdraví a vysvětlil jí to. Pak jsem se zeptal, zda byla očkovaná. Že už dvakrát. Ptám se jí, zda jí dali podepsat informovaný souhlas. Nic mi nedali. Já se očkovat nechtěla. Ptám se, jak to, že uż je dvakrát. Násilím mě naočkovali, křičela. A pak začala sama od sebe nadávat na domov, že už nechce žít, že je tam drží jako ve vězení. Byla na ní vidět naprostá beznaděj. Kolemjdoucí po chodníku chvíli poslouchala a pak se chtěla na něco zeptat, já jí naznačil, ať je zticha, že dál vykládá. A důchodkyně nadávala dál na domov a pak zničeho nic řekla, že na patře (jsou tam tři) kde žije, bylo 72 důchodců a po očkování zbylo jen pět !!!!!!! A že už opět stav doplnili. A opět zopakovala, že je jí jedno, že zemře, že nechce žít a odešla dál šlapat.“

Naše hodnocení: nepravda (hoax)

Podrobnosti: Domov Kamenec byl mezi prvními, kde se očkovalo vakcínami Moderna. Jak očkování probíhalo, zaznamenal například Deník. V článku se dočteme, že klienti se očkovali dobrovolně a část se očkovat nenechala a nikdo na ně tlak nevyvíjel. Zároveň hoax hovoří o nutnosti nosit roušky. I to je nesmysl. Klienti v areálu domova roušky nenosí (1, 2).

Čísla o úmrtích v příběhu jsou vyšší, jak celorepublikové hlášení. Celkový počet úmrtí, která byla nahlášena jako důsledek podezření na nežádoucí účinek vakcín proti COVID-19 a odeslána do databáze EudraVigilance činí k 5. května celkem 49.  V počtu úmrtí jsou zahrnuty i případy úmrtí na infekci virem SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19, ke kterým došlo po aplikaci první nebo druhé dávky vakcíny. Infekce SARS-coV-2 bývá relativně často hlášena jako podezření na nežádoucí účinek očkování proti COVID-19. Připomínáme, že žádná vakcína proti jakémukoli onemocnění před ním nechrání stoprocentně, tedy ani vakcíny proti COVID-19 neposkytují absolutní ochranu před infekcí SARS-CoV-2. Navíc maximální možná ochrana těmito vakcínami nastává až s určitým odstupem po druhé dávce, takže onemocnění po první dávce či krátce po druhé dávce může běžně nastat. Žádná z vakcín proti COVID-19 však sama o sobě toto onemocnění nemůže způsobit. Stejně jako u ostatních hlášení se i v těchto případech jedná pouze o podezření na vztah k očkování, časová souvislost rozhodně nemusí znamenat souvislost příčinnou.

Informace o údajných úmrtích nám i telefonicky popřel sám Domov Kamenec. Od začátku roku v domově zemřeli 3 senioři, což je obvyklý počet za 4 měsíce.

Podobná fáma se šířila už v únoru ohledně Domova Sluníčko. Případu se věnovala i AFP.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/