Mohou být vakcíny nebezpečné pro těhotné, kojící a mohou ovlivnit neočkované? Jedná se o fámy

Sociálními sítěmi se šíří dvě podobné fámy. Jedna je o tom, že údajně v USA zemřelo dítě poté, co jeho matka dostala druhou dávku vakcíny Pfizer. Druhá, že po vakcínách ženy zažívají abnormálně bolestivé menstruace. David Formánek dokonce teorii rozvedl tak, že „neočkované ženy po kontaktu s někým očkovaným zažívají abnormálně bolestivé menstruace.“ Kontaktem je myšlen pohlavní styk.

Naše hodnocení: Mýtus (neověřené, vysoce nepravděpodobné)

První teorií se zabýval Deník.cz:

„Podle amerického serveru pro ověřování skutečností Snopes začaly zprávy o úmrtí kojence kolovat po internetu koncem března 2021. (…) Podle serveru Snopes byla na fotografii provázející první verzi hoaxu zachycena zřejmě autentická dětská vyrážka, ale nelze s jistotou říci, o jakou vyrážku šlo ani co ji způsobilo. Hoax neobsahoval žádné ověřitelné údaje, podle nichž by se dal případ identifikovat a prozkoumat, nebylo tedy možné zjistit, jak, kdy a kde vyrážka vznikla a jaké měla pro dítě případné důsledky. Informace o jeho smrti byly zcela neprokázané. (…) Že by k něčemu takovému opravdu někde došlo, je extrémně nepravděpodobné. Podle prohlášení americké Akademie laktační medicíny (Academy of Breastfeeding Medicine, ABM) akademie nedoporučuje, aby kojící osoby očkované proti COVID-19 ukončovaly kojení.

Že by lipid z vakcíny pronikl do krevního řečiště a odtud se dostal do prsní tkáně, je velmi nepravděpodobné. Ale i kdyby k tomu došlo, je ještě méně pravděpodobné, že by se tím do mateřského mléka přenesly intaktní nanočástice nebo mRNA. A kdyby dokonce nastala i tato extrémně nepravděpodobná situace a mRNA byla přítomná v mateřském mléce, dítě by ji prostě trávilo, takže by nepronikla do jeho krevního řečiště – a je tedy mimořádně nepravděpodobné, že by způsobila jakékoli biologické vedlejší účinky. Podle některých vědeckých studií se naopak mohou mateřským mlékem přenášet protilátky a T-buňky stimulované očkováním kojící matky, takže dítě je před infekcí chráněnější.“

Co se týká menstruačních bolestí, expert na infekční nemoci Amesh A. Adalja se domnívá, že jakákoliv „dodatečná“ bolest je normální a je navázaná na bolesti spojené s vakcínou. Podle některých jeho kolegů za problémy s menstruací po vakcíně může stres.

Většinou se však objevují hlasy, které jsou k souvislosti mezi očkováním a neobvykle silnou nebo nepravidelnou menstruací skeptické. „Teorii, že vakcína může ovlivnit ženský cyklus, je obtížné vysvětlit z biologického hlediska,” říká Mark Turrentine, profesor porodnictví a gynekologie na Baylor College of Medicine v Texasu. „Neexistuje žádný biologický mechanismus, který by zodpovídal za narušení menstruačního cyklu po podání vakcíny proti covidu-19,“ vysvětluje.

Profesor Turrentine také zdůrazňuje, že neobvyklé vaginální krvácení „nebylo vedlejším účinkem hlášeným v žádné z klinických studií od výrobců vakcín a dosud nebyly zaznamenány žádné rozsáhlé nežádoucí účinky týkající se nepravidelného menstruačního krvácení“.

AFP píše:

Podle Kathryn Clancy, docentky katedry antropologie na Univerzitě Urbana-Champaign v Illinois, mohou za menstruačními změnami po očkování stát četné biologické mechanismy včetně „změn krevních destiček, zánětlivých procesů a rozšíření cév, tj. běžných reakcí provázejících imunitní aktivaci, které ke kterým při očkování dochází“. „Změny v menstruačním cyklu tudíž nejsou znepokojující, ale jde spíš o krátkodobé vedlejší účinky srovnatelné s bolestí v paži, únavou či zvýšenou teplotou,” řekla docentka v e-mailu.

Absolutní hloupost samozřejmě je, že vakcína může jakkoliv ovlivnit osobu, která nebyla očkovaná. „Žádná z vakcín nemůže ovlivnit osobu, která nebyla očkována. A to zahrnuje i menstruaci, plodnost a těhotenství. Vakcíny proti COVID-19 obsahují pouze krátkou informaci, která kóduje Spike protein, který představuje neškodnou část viru. Tato informace je jako instastorka na Instagram. Vydrží pár hodin, splní svůj význam a zmizí. Nejde o živý virus a proto se nemůže šířit. Zůstane jen v místě vpichu (konkrétního člověka). I to je jeden z důvodů, proč naočkována člověk nebude mít pozitivní PCR nebo antigenní test v důsledku očkování.“ A potraty? „Podle statistik CDC se spontánně potraty dějí ve stejné frekvenci u očkované populaci jako u neočkované. Čili vakcína nemá v tomto směru žádný vliv. Což dává smysl i z jejího mechanismu účinku.“

Zdokumentováno naopak bylo, že koronavirus – a obecněji stresující okolnosti pandemie – dočasně změnily menstruační cyklus některých žen. Vliv na menstruaci nemusí mít nutně očkování, ale prodělání onemocnění covid-19. K dispozici je malá studie 233 žen v reprodukčním věku s klinicky diagnostikovaným covidem-19 (nikoli po očkování), která uvedla některé menstruační změny.

Zdroje: Deník.cz

AFP

MSN

Očami farmácie

Heroine.cz

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/