Opravy

Nenárokujeme si absolutní pravdu či správnost, naše práce je kdykoliv otevřena vašim podnětům a připomínkám. Pokud víte o nějakém zdroji či informaci, která není v souladu s našimi hodnoceními, napište redakční radě, která kontroluje činnost redakce.  Všemi zaslanými připomínkami se redakční rada bude zabývat. V případě, že došlo k pochybení, oprava bude zveřejněna jak pod daným článkem s tím, že bude jasně uvedeno kdy k opravě došlo a co bylo opraveno a souhrn opravy se také objeví na speciální stránce. Kromě toho se řídíme naším kodexem. I dodržování kodexu kontroluje redakční rada a jsme zcela otevřeni kritice, pokud máte pocit, že kodex nebyl dodržen. E-mail na redakční radu: redakcnirada@fakticke.info

Vaše podněty jsou zpracovány následujícím způsobem: Vámi zaslané připomínky jsou předány na fórum redakční rady. Všechny nově poskytnuté informace a zdroje jsou důkladně prověřeny a prověří ji alespoň 3 členové redakční rady. V případě, že připomínka bude relevantní, na základě této nové analýzy je pak následně upraveno nebo ponecháno stávající hodnocení nebo článek samotný. V případě, že připomínku nepovažujeme za relevantní pošleme pošleme autorovi připomínku odpověď s odůvodněním rozhodnutí. Pokud jsou nově poskytnuté informace/zdroje uznány za relevantní a hodnocení výroku na jejich základě upraveno, je tato skutečnost explicitně uvedena u daného výroku a publikována stejným způsobem jako původní hodnocení vč. sdílení na sociálních sítích. V odůvodnění je uvedeno “oprava” s poznámkou o tom, v čem se liší nové hodnocení od původního. Stejně tak jsme otevřeni vašim podnětům týkajícím se možností samotného ověřování.

Rovněž budeme velice rádi za zaslání tipů na články, příspěvky nebo výroky, které bychom měli ověřit. Hlavním předpokladem pro hodnocení je počet sdílení nebo přečtení hodnoceného článku/příspěvku/výroku. Tipy můžete posílat zprávou na naši facebookovou stránku nebo na níže uvedené kontakty:

Matěj Zlámal (šéfredaktor, zlamal@fakticke.info,+420 770 115 375)

Jan Cemper (lektor, analytik, předseda spolku; e-mail: cemper@fakticke.info, telefon: +420 770 730 772)

Blanka Morávková (editorka) (e-mail: blanka.moravkova@fakticke.info)

Naše články jsou zpětně posuzovány (peer review) na kanálu Iluminátor na Twitch.tv.


Přehled všech oprav: 

Oprava 1

8. února 2021 byl změněn nadpis článku „Ne, nemocnice nedrží na lůžkách lehké případy kvůli bonusům od pojišťoven“ na „Ne, nemocnice již nemohou držet na lůžkách lehké případy kvůli bonusům od pojišťoven“. Důvodem je větší přesnost. Starý nadpis mohl naznačovat, že nemocnice nemohly nikdy držet pacienty kvůli bonusům od nemocnic. Neexistují přímé důkazy, že se tak dělo, nicméně Ministerstvo zdravotnictví v lednu 2021 vydalo novou vyhlášku, kterou tuto praxi ani teoreticky neumožňuje.

Oprava 2

10. března 2021 byl doplněn článek „Respirátory KN95 nejsou příliš vhodné, nejsou však nelegální“ z 9. března 2021 o aktualizaci pod článkem.
AKTUALIZACE 10.3.2021: Výjimka EU již skončila. K různým výjimka se však uchylují různé členské země. „Udělovali jsme výjimky do konce loňského května. Další členské státy ale dělaly obdobnou věc a jejich výjimky mohly být i delší. To znamená, že se na našem trhu mohou objevovat výrobky KN95 s dočasnými povoleními. Buď nebyly ještě doprodány z naší výjimky, dostaly výjimku v jiném členském státě, nebo jsme zachytili nelegální výrobky,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Jiří Fröhlich, mluvčí České obchodní inspekce. Výrobky KN95 se v ČR tedy smějí prodávat, pokud pochází z jarních zásob, případně vlastní výjimku z jiných členských států EU. Náš článek nijak nehodnotí, zda vládním usnesení, které doporučuje používat FFP2 i KN95 a staví je na stejnou úroveň je v pořádku.

V uvedené úpravě jde o respitátory KN95, které se do ČR dovážely na začátku pandemie z Číny. Příspěvky na sociálních sítích tvrdily, že prodej těchto respirátorů je nelegální.

Oprava 3

Dne 13. září 2021 byl změněn nadpis článku z „Ne, Evropská unie nechystá zákaz používání antibiotik pro nemocná zvířata“ na „Ne, Evropská unie nechce zakázat používání všech antibiotik pro nemocná zvířata“ Důvodem je větší přesnost.

Jako zavádějící výroky hodnotíme, protože nová úprava je opravdu velmi přísná a dovoluje použití některých antibiotik až po laboratorních vyšetření. Což je podle veterinářů pozdě. V praxi by to vypadalo tak, že třeba koni, který má zápal plic, veterinář nepodá antibiotikum dříve, než odebere vzorky a odešle je na vyšetření. To trvá i několik dní. „Jsou případy, kde každá hodina je rozhodující. To je v tu chvíli mrtvé zvíře,“ vysvětlila chovatelka koní Zuzana Poláková.

„U hospodářských zvířat by to znamenalo automaticky porážku. Malá zvířata to zasáhne u velmi těžkých infekcí, kde se majiteli řekne, nemáme tato antibiotika možnost použít. To znamená se rozloučit se životem psa, kočky, mazlíčka. Obrovský problém bude u zoologických zahrad. Třeba u žiraf, antilop, ale také plazů či papoušků. Ti se bez rychlé léčby neobejdou,“ řekla pro TN.cz prezidentka Komory veterinárních lékařů ČR Petra Šinová.

Oprava 4

19. prosince 2021 byl změněn nadpis článku „Ne, neexistuje žádné potvrzení smrti německého chemika Dr. Andrease Noacka“ na „Dr. Andreas Noack zemřel přirozenou smrtí, s jeho výroky o grafenových nanožiletkách smrt nijak nesouvisí“. Důvodem jsou nová zjištění. Náš projekt vždy píše články na základě zjištění, které jsou aktuálně k dispozici. V době napsání článku (7. prosince 2021) se nevědělo, zda Dr. Andreas Noack zemřel nebo ne.

Úmrtní oznámení s Noackovým jménem zveřejnil pohřební ústav ve Wolfsbergu a podle Politifact je potvrdila také rakouská policie, která uvedla, že zemřel přirozenou smrtí.

Oprava 5

22. září 2022 byl změněn nadpis článku „Karikatura není dílem izraelského televizního kanálu, ale idického projektu na YouTube na „22. září 2022 byl změněn nadpis článku „Karikatura není dílem izraelského televizního kanálu, ale ruského projektu“. V článku bylo původně uvedeno, že se jedná o video z Indie. Projektu Sanasaciy se podařilo zjistit, že autorem samotného videa jsou Rusové. Říkají si „Pig In Fainting“.