Ne, v Domově Sluníčko nezemřelo 69 důchodců po vakcinaci. Lživá jsou i úmrtí v Měšicích

Sociální sítí Facebook se šíří další hoaxy ohledně údajných úmrtí seniorů po očkování vakcínou proti COVID-19.

Text hoaxu:

„Zkopírováno : Domov důchodců Sluníčko – Ostrava Zábřeh :  69 důchodců zemřelo po vakcinaci. Domov tají a nutí pod pohrůžkami, zaměstnance nic neříkat! Zatím, ověřeno místními. A média? Mlčí!!! Tohle, je řízená genocida, zkorumpovanou vládou!!!!

Naše hodnocení: hoax

Odůvodnění: Domov pro seniory tuto dezinformaci vyvrací. „Vážení rodinní příslušníci, přátelé a příznivci Domova Sluníčko, uvádím na pravou míru nepravdivý údaj na sociální síti facebook, kde pisatel Petr Petrovský uvádí, že v Domově Sluníčko zemřelo po očkování proti Covidu 69 klientů. Proti tomuto tvrzení se důrazně ohrazuji, všichni klienti i pracovníci domova jsou v pořádku. Jsem pohoršen tím, že v této, pro všechny náročné době, se najde osoba, která si dovolí těmito dezinformacemi uvádět v omyl všechny, kteří se na této síti pohybují. Tuto informaci důrazně dementuji,“ napsal Mgr. Marek Tejzr, ředitel Domova Sluníčko.

Jana Peterková pro změnu vydala 29. 1. 2021 rozhovor s paní Václavou Vondráčkovou, která si vymyslela, že v pečovatelských domech v Měšicích zemřelo několik seniorů po podání vakcíny.

„Jak ověřil starosta Měšic Martin Čacký u pana Jana Porubského, ředitele Antonia senior services, s.r.o., paní Vondráčková v této společnosti již od května 2020 nepracuje. Ve stejné době jí obec neprodloužila nájemní smlouvu pečovatelského bytu z důvodu nevhodného užívání zařízení bytu. Starosta Měšic rovněž potvrzuje, že očkování seniorů v pečovatelských bytech v Měšicích dosud neproběhlo z důvodu nedostatku vakcíny. Očkování bude probíhat ve spolupráci s Nemocnicí Neratovice pravděpodobně během února tohoto roku. Obec Měšice připravuje trestní oznámení na Janu Peterkovou a Václavu Vondráčkovou pro pomluvu a šíření poplašné zprávy,“ píše obec Měšice ležící v Středočeském kraji.

Podobně nesmyslné hoaxy se nedávno šířily i o nemocnici v Příbrami a o pražském Motole. I tyto nemocnice se proti výmyslům budou bránit právně.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/