Ne, senát Spojených států neoznámil, že „Corona je lež“

Na sociální síti Facebook se šíří video, ve kterém mluví senátorka Marsha Blackburnová. Video má dokazovat, že jsme svědky monstrózního podvodu. Prý to dokonce konstatoval senát.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Senátorka ve videu vůbec nehovoří o tom, že koronavirus je podvod. Navíc se rozhodně nejedná o nějaký verdikt senátu USA.

Senátorka Marsha Blackburnová obvinila uznávaného imunologa a hlavního poradce Bílého domu na koronavirus Anthonyho Fauciho ze zneužívání technologických a mediálních společností pro svou PR kampaň. Senátorka se domnívá, že Fauci spolupracoval od roku 2020 s různými sociálními sítěmi a médii na tom, aby ututlali možný únik koronaviru z laboratoře v čínském Wu-chan. Vyzvala ho k odchodu z Bílého domu, případně k odvolání Joe Bidenem. Republikánka poukázala na několik skutečností, které by měly potvrzovat její verzi.

Jak už náš web psal, v USA se znovu rozvířila debata o původu koronaviru SARS-CoV-2. Rozhodně to však neznamená, že by neexistoval.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.