Ne, očkovaní neumírají dvakrát častěji na COVID-19

Web Otevři svou mysl publikoval překlad videa, v němž vystupuje lékař Piotr Rossudowski, který mluví o zveřejněném dopise údajně od ministerstva zdravotnictví ohledně úmrtnosti na covid očkovaných oproti neočkovaným.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Na pl1.tv se objevil rozhovor s lékařem Piotrem Rossudowskim, který je viceprezidentem a mluvčím Polské asociace nezávislých lékařů a vědců sdružující lékaře s alternativními pohledy nejen na COVID-19. V rozhovoru bylo argumentováno, že zemře na COVID-19 dvakrát tolik lidí očkovaných než neočkovaných.

Údaje, které uvedl lékař Piotr Rossudowski skutečně poskytlo ministerstvo zdravotnictví, jak potvrdili zástupci ministerstva v rozhovoru pro portál Konkret24, ale z nich nevyplývá, že po očkování zemře dvakrát více lidí na COVID-19 oproti neočkovaným.

Chybná interpretace je způsobena skutečností, že to bylo porovnáváno s celkovou úmrtností na COVID-19. V Polsku zemřelo 72 691 z 2 863 031 infikovaných osob. To je 2,53 %. Po očkování zemřelo 4-5 % lidí. Očkováni vakcínou proti COVID-19 nelze spojovat s nemocemi a úmrtím na COVID-19.  Neexistují žádné důkazy o tom, že existuje vztah příčiny a následku, který by takový vztah naznačoval. K takovým situacím může dojít, protože k dosažení plné imunity je obvykle nutné počkat několik dní až týdnů po očkování. Stále je třeba mít na paměti, že malá část očkovaných si nevytvoří dostatečnou imunitu. Vakcíny mRNA od společností Pfizer / BioNTech a Moderna se vyznačují přibližně 95 % účinnosti po druhé dávce. Jiné údaje ukazují, že COVIDem-19 se nakazilo jen 1% očkovaných a 0,28% očkovaných po druhé dávce. Jak uvedlo ministerstvo zdravotnictví, po užití dvou dávek vakcíny proti COVID-19 onemocnělo 9,7 tisíce lidí, z toho cca 500 zemřelo na toto onemocnění (5% z 9,7 tisíce).

Již na tomto základě lze pozorovat, že vakcíny proti COVID-19 jasně snižují riziko smrtelného onemocnění COVID-19 (a riziko se stále snižuje se zvyšující se imunitou). Jedná se o falešnou korelaci, protože ve skutečnosti může každý dostat COVID-19 a zemřít, včetně těch, kteří jsou očkováni, pokud si ještě nevytvořili dostatečnou imunitu proti této nemoci. Tvrzeními se zabýval i portál PAP Fake Hunter.

Zdroj: Demagog PL

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/