Ne, zveřejněné e-maily nejsou důkazem, že virus SARS-CoV-2 byl vytvořen

Zpravodajské weby BuzzFeed a Washington Post na začátku června zveřejnily tisíce e-mailů, které byly adresované šéfovi Národního institutu pro alergie a infekční choroby Anthonymu Faucimu. Mezi e-maily byla i zpráva od Adama Gaertnera, která začíná slovy: „Ahoj Anthony, takto byl virus vytvořen.“ Následuje obsáhlý text. Má se jednat o důkaz, že virus byl uměle vytvořen.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Ano, Anthony Fauci dostal takový e-mail. Ten však není důvěryhodným důkazem, že virus byl skutečně vytvořen. Gaertnerův e-mail uvádí, že virus, který způsobuje COVID-19, byl vytvořen, ale nedokazuje, že tomu tak bylo. Tvrzení není důkaz.

Text e-mailu byl téměř doslovně zkopírován z této studie provedené vědci na Pensylvánské univerzitě v roce 2005, dávno před objevením viru, který způsobuje COVID-19. „V té době jsme snažili najít způsob, jak blokovat aktivaci spike proteinu SARS-CoV a tím zabránit vzniku těžkého akutního respiračního syndromu,“ uvedl Paul Bates, spoluautor studie a profesor mikrobiologie na Pensylvánské univerzitě. Gaertner se zaměřil na jednu část studie s názvem „fúze intervencí“, kterou poslal Faucimu. Ale jeden ze spoluautorů studie Graham Simmons řekl, že si Gaertner vyložil tento text nesprávně. Bates a Simmons uvedli, že virové částice použité v experimentu neobsahovaly genetický materiál z koronaviru. Bates dále uvedl, že virové částice popsané v článku z roku 2005 „jsou zcela defektní replikace, což znamená, že nemohou produkovat infekční virus.“

Adam Gaertner je aktivista, který šíří skeptické postoje k očkování a propaguje použití antiparazitického léku ivermektinu k léčbě COVID-19. Ve své biografii na Twitteru Gaertner tvrdí, že v dubnu 2020 „objevil lék na COVID“ a ve svém životopise uvádí jako obor své činnostu virologii, politiku a výzkum. Nemá však uvedeny žádné tituly a nemá uvedeno místo zaměstnání. „Nejsem lékař, profesor ani nic jiného. Poslední rok jsem ovšem hodně zkoumal COVID,“ uvedl Lead Stories.

Zdroje: USA Today

PolitiFact

Lead Stories

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/