Ne, Indie netvrdí, že indická mutace neexistuje. Jde jí jen o název

Šíří se zprávy o tom, že Indie konečně vyšla s kůží na trh a konečně lidem po celém světě otevřela oči: „WHO lže! Média lžou! Indický varianta Covidu neexistuje, vše je podvod!“ Například příspěvek Vladimira Kotyry má 1 200 sdílení, podobná zpráva se objevila i na YouTube.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Když si dopis přečteme, indické ministerstvo informací v něm rozhodně nepíše, že indická varianta neexistuje. Indické ministerstvo informací si jen nepřeje, aby se na online platformách (Facebook, Twitter) šířil oficiální název mutace B.1.617 pod názvem „indický varianta“ nebo „indická mutace“, protože se tento termín nepoužívá v žádných vědeckých kruzích a WHO ho ani jednou ve svých reportech nepoužila. Čili Indie se naopak opírá o reporty WHO (ne naopak, WHO není z ničeho obviňována) a argumentuje nimi, aby se nepoužíval tento název. O tomto „nesprávném a nevědecké“ názvosloví logicky mluví také Ministerstvo zdravotnictví Indie. To rovněž píše, že chce, aby se tento název pro danou mutaci nevyužíval, WHO ovšem ve zprávě vystupuje jako „spojenec“.

Stejně k tomu přistupuje i Singapur. Také se na Facebooku a Twitteru šíří informace o „singapurském variantě“, což je zlidovělý název pro mutaci B.1.617.2. A Singapure rovněž žádá, aby tento název nebyl používán.

Zdroj: Tomáš Mihalík

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/