Ne, Indie netvrdí, že indická mutace neexistuje. Jde jí jen o název

Šíří se zprávy o tom, že Indie konečně vyšla s kůží na trh a konečně lidem po celém světě otevřela oči: „WHO lže! Média lžou! Indický varianta Covidu neexistuje, vše je podvod!“ Například příspěvek Vladimira Kotyry má 1 200 sdílení, podobná zpráva se objevila i na YouTube.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Když si dopis přečteme, indické ministerstvo informací v něm rozhodně nepíše, že indická varianta neexistuje. Indické ministerstvo informací si jen nepřeje, aby se na online platformách (Facebook, Twitter) šířil oficiální název mutace B.1.617 pod názvem „indický varianta“ nebo „indická mutace“, protože se tento termín nepoužívá v žádných vědeckých kruzích a WHO ho ani jednou ve svých reportech nepoužila. Čili Indie se naopak opírá o reporty WHO (ne naopak, WHO není z ničeho obviňována) a argumentuje nimi, aby se nepoužíval tento název. O tomto „nesprávném a nevědecké“ názvosloví logicky mluví také Ministerstvo zdravotnictví Indie. To rovněž píše, že chce, aby se tento název pro danou mutaci nevyužíval, WHO ovšem ve zprávě vystupuje jako „spojenec“.

Stejně k tomu přistupuje i Singapur. Také se na Facebooku a Twitteru šíří informace o „singapurském variantě“, což je zlidovělý název pro mutaci B.1.617.2. A Singapure rovněž žádá, aby tento název nebyl používán.

Zdroj: Tomáš Mihalík

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.