Ne, v Německu se nechystají trestat rodiče odmítající očkování dětí

Rodiče, kteří nechtějí, aby jejich děti byly očkovány proti Covid-19, budou v budoucnu potrestáni pokutami nebo dokonce uvězněním. Taková zpráva se začala šířit přes aplikaci WhatsApp v Německu, následně se překlad začal šířit i v České republice. Dokument údajně pochází od federálního ministerstva zdravotnictví.

Text českého řetězového e-mailu: „Německo: Spolkové ministerstvo zdravotnictví chystá vynucovanou vakcinaci dětí. Rodičům chtějí hrozit odnětím dětí. V době covidové co začali v Německu přišlo za chvíli i k nám. Klidně to nazývejte konspirací za poslední rok se vyplnily všechny.“

Má jít o dokument: „Diskussionspapier zu Maßnahmen gegen Erziehungsberechtigte die bzgl. der Covid-19-Impfung ihrer Schutzbefohlenen eine ablehnende Verweigerungshaltung einnehmen“

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Dokumentem se zabývala německá televize MDR a zjistila, že jde o falešný dokument. První, co novináře zaujalo je, že v dokumentu je velké množství pravopisných chyb. Německá vláda rovněž ve svých dokumentech používá svůj vlastní font, který není běžně k dispozici. Na falešném dokumentu je vidět, že hlavička je napsána oficiálním fontem používaný německou vládou, ale zbytek dokumentu je již napsán jiným písmem.

Věc se měla projednávat ve výboru pro zdraví 1. června. V tento den se však nekonala žádá schůze ve spolkovém parlamentu, natož tohoto výboru.

Německé ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že jde o falešný dokument a upozornilo, že očkování bylo, je a nadále bude dobrovolné.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.