Zpráva o malém množství očkovaných v Japonsku je zavádějící

Na sociální síti Facebook se začala šířit zpráva, že údajně v Japonsku je proočkováno jen 1 % lidí. Autor Miro Sloven však nevysvětlil, proč tomu tak je a z příspěvku se může zdát, že je to kvůli nezájmu Japonců.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Vinu na nízké proočkovanosti totiž nenese nezájem Japonců. Je pravda, že v Japonsku jsou již očkována více než 2 % populace, ale i to je samozřejmě málo. Japonsko trápí nedostatek vakcín, logistické problémy a nedostatek lidských zdrojů při očkování.

Japonsko začalo s očkováním opožděně, protože vláda požádala o klinické testování zahraničních vakcín v Japonsku. Desítky zemí uznaly výsledky testů např. Pfizeru zveřejněné v listopadu a přistoupily ke schválení vakcíny. Pfizer požádal o podmínečné schválení v Japonsku v prosinci na základě zahraničních údajů, ale Tokio čekalo na výsledky japonských testů. Ty byly dodány koncem ledna a Japonsko dalo očkování zelenou až v neděli 14. února. Pomalý proces komplikuje nedostatek vakcín, protože Evropská unie zavedla kontroly vývozu. Tempo dodávek vakcín by mělo počátkem května zrychlit.

Japonsko oočkovalo zatím pouze 2,2 % své populace, což je nejpomalejší z bohatých zemí, a vláda má ambiciózní cíl naočkovat do července svých 36 milionů starších lidí. Taro Kono, ministr odpovědný za vakcíny, uvedl, že v rezervačním systému očkování jsou mezery a že poptávka ve velkých městech překonala kapacitu. „Zaměstnanci místní samosprávy skutečně tvrdě pracují, stejně jako pracovníci call centra, proto žádám, aby lidé co nejvíce upustili od podávání stížností,“ řekl Kono v pátek novinářům.

Existuje i několik dalších důvodů pro pomalou rychlost dodání vakcín – včetně zpoždění při doručování zásilek vakcín, problémů s distribucí či nedostatku lidí s kvalifikací na manipulaci s injekcemi. „Je to otřesné,“ řekla Hiromi Luchi, 52-letá administrativní pracovnice v Tokiu. „Četla jsem zprávy o tom, jak se očkuje v jiných zemích, a jsem skutečně šokovaná. Vláda od začátku postupovala příliš pomalu a systém schvalování nových léků zde trvá příliš dlouho. Mohli jsme udělat to, co jiné země, ale váhali jsme,“ ​​řekla pro Deutsche Welle.

Zdroj: Policie SR

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/