Ano, mRNA vakcína je jen novým druhem vakcíny a je určena k prevenci před nemocí

Ve videu sdíleném na sociálních sítích tvrdí Dr. David Martin, že vakcína proti koronaviru mRNA není ve skutečnosti vakcína, ale „zařízení“ určené k onemocnění lidí. To je nesmysl. Martin byl spojován v minulosti i s jinými dezinformacemi o pandemii (zdezde) a na videu, které přeložil projekt Otevři svou mysl hovořící prostřednictvím videohovoru.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: V klipu Martin tvrdí, že vakcína ve skutečnosti není vakcína, ale „zdravotnický prostředek“, který lidem způsobuje nemoc. „To není vakcína. Toto je mRNA zabalená v tukové obálce, která je doručena do buňky. Je to zdravotnický prostředek, jehož cílem je stimulovat lidskou buňku, aby se stala tvůrcem patogenu,“ tvrdí Martin.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) definuje vakcínu jako produkt, který stimuluje imunitní systém k produkci imunity vůči nemoci a chrání osobu před touto chorobou. Takto fungují vakcíny i proti koronaviru mRNA, ale jiným způsobem, než jaký byl dosud pozorován. Zatímco dřívější očkování používala oslabenou nebo inaktivovanou formu viru, vakcíny mRNA dávají buňkám pokyn, aby vytvořily specifický protein ke spuštění imunitní odpovědi. Bylo zjištěno, že tyto vakcíny zabraňují symptomatickým a závažným účinkům COVID-19.

Analýza dat v předběžně publikované studii izraelského ministerstva zdravotnictví a společnosti Pfizer Inc., která dosud není recenzována, však zjistila, že vakcína mRNA Pfizer snižuje infekci, a to i v asymptomatických případech o 89,4% a v symptomatických případech o 93,7%.

Zdroj: Reuters

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.