Zpěvák Michele Merlo nezemřel po vakcíně proti COVID-19. Nebyl ani očkován

Sociální sítí se šíří zpráva, že italský zpěvák Michele Merlo zemřel v souvislosti s vakcínou proti COVID-19. Například facebookový účet Rob Rob tvrdí, že „před několika měsíci chudák řekl, že byl právě očkován, a smál se vedlejším účinkům.“

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Zpěvák zemřel 6. června 2021 poté, co byl přijat na jednotku intenzivní péče v nemocnici Maggiore v Bologni. Příčinou úmrtí bylo mozkové krvácení, které bylo vyvoláno fulminantní leukémií.

Rodina zpěváka kategoricky odmítla, že by byl Merlo očkován proti COVID-19: „Michele nebyl v žádném případě proti COVID-19 očkován. Michele byl zasažen těžkou formou fulminantní leukémie s následným mozkovým krvácením.“

Na videu je uvedeno, že Merlo byl mezi 90 dobrovolníky, kteří testovali italskou vakcínu. Ta byla testována v srpnu 2020. Video na TikToku však zveřejnil až v prosinci 2020 a z videa je zřejmé, že Merlo žertoval.

Zdroje: Facta.news

Stol.it

La Repubblica

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.