Viceprezidentka Kamala Harrisová byla naočkována běžným způsobem

Na sociální síti Facebook se opět šíří video zpochybňující, že víceprezidentka Kamala Harissová byla naočkována proti COVID-19. Má to dokazovat video, které tvrdí, že očkování bylo divadlo. V Čechách ho nedávno sdílel například účet Rob Rob.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Zvolená viceprezidentka Kamala Harrisová byla 28. prosince 2020 očkována v přímém televizním vysílání. Údajný podvod má dokazovat manipulace s injekční stříkačkou. Zvětšený záběr však ukazuje, že sestra jen po aplikaci zaklapla víčko stříkačky, které ji upadlo. V čase 0:20 je vidět, že vakcína byla aplikována. Přiblíženou fotografii aplikace jde najít například  tady , tady a tady

Zdroj: Reuters

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.