Ne, Sloan Kettering Institute nezjistil, že mRNA neutralizuje aktivitu bílkovin potlačujících nádory

Již delší dobu se na webech šíří „šokující zpráva“, že vědci ze Sloan Kettering objevili, že mRNA neutralizuje aktivitu bílkovin potlačující nádory. S touto zprávou přišel například web CzechFreePress nebo Aliance národních sil.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Autor článku odkazuje na reálnou studii Memorial Sloan Kettering Cancer Center. Ta však byla zveřejněna už v roce 2018, tedy více než rok před koronovirovou pandemií. Mluvčí Sloan Kettering Institute v rozhovoru pro AFP potvrdila, že se jedná o nepravdivý článek, který využívá zjištění z jejich předchozí studie a nesprávně je aplikuje na vakcínu proti koronaviru, což potvrdili i další odborníci. „Tento článek, který se šíří, je kategoricky nepravdivý, zkresluje zjištění naší studie a vyvozuje nesprávné závěry o rizicích očkování,“ uvedl institut ve svém prohlášení.

Podle institutu studie z roku 2018 zjistila, že změny v určitých molekulách mRNA mohou inaktivovat proteiny potlačující nádory a tím podporovat rakovinu – ale neexistuje žádná souvislost s mRNA používanou ve vakcínách COVID-19. „Je důležité si uvědomit, že mRNA jsou normální složkou všech buněk, ale ty s nebezpečnými proteiny nejsou samozřejmě obsaženy ve vakcínách na bázi mRNA,“ uvádí se v prohlášení ústavu.

MRNA vakcíny působí pomocí sekvence genetického kódu ze spike proteinu koronaviru a stimulují imunitní systém k vytvoření protilátek. Vakcíny Pfizer-BioNTech i Moderna spoléhají na mRNA. Zatímco vakcíny mRNA COVID-19 spoléhají na novou technologii, dříve studované vakcíny mRNA byly testovány na lidech na jiné infekční nemoci jako byl například virus Zika.

Paul Hamel, profesor na katedře laboratorní medicíny a patobiologie na University of Toronto, AFP vysvětil, že konspirační články „zcela zkreslují zjištění, která byla publikována v studii“.

Zdroje: agentura AFP

Agentura AP

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/