Armáda České republiky na jižní Moravě pomáhá

Asi deset tisíc sdílení má video Světlany Václavíkové, která pro KTV Ivana Smetany natočila v jedné z postižených obcí. Autorka ve videu tvrdí, že v zasažených obcích nezasahuje naše armáda, respektive není vidět. Dále tvrdí, že tornádo bylo vytvořené Babišem.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Nemůžeme samozřejmě potvrdit ani vyvrátit, zda armáda pomáhá i přímo v Moravské Nové Vsi. V postižené oblasti ovšem samozřejmě zasahuje. „Množí se škaredé komentáře lidí, kteří tvrdí, že armáda pomáhá málo, nebo dokonce vůbec. Celkem jsme zatím nasadili 175 vojáků, kteří pomáhají v obci Hrušky a v pohotovosti ihned vyrazit máme další odřad ženistů a nespočet dobrovolníků z řad profesionálních vojáků, ale i záložáků, kteří jsou na místě i v době svého osobního volna. Pomáhat chceme a pomáhat budeme. Nicméně vše podléhá jasným pokynům krizového štábu a velitele zásahu, kteří rozhodují o posílení dalšími vojáky. Prosíme, zastavme šíření těchto lží. Pokud máte nějaké nejasnosti, nebo jen obyčejný dotaz, napište nám do komentářů, rádi vše zodpovíme,“ napsala Armáda České republiky. Že armáda na místě zasahuje, je zřejmé i z dalších příspěvků.

Podmínkou pro vznik tornáda je vertikální střih větru označovaný jako jet stream (tryskové proudění). To je známý jev, kdy se ve výškách od devíti do dvanácti kilometrů potkávají různé směry a intenzity větru. Bouřky mezi sebou různě interagují, nasávají a vylévají ze sebe chladný vzduch a jejich vzájemná interakce může způsobit právě přerod do supercely, pod kterou můžou vzniknout i silnější tornáda. To, že se nad ČR tvoří ideální prostředí pro vznik tornáda, se vědělo už v úterý. Je ovšem velmi těžko odhadnutelné, kde a v jaké síle se objeví. Je tedy samozřejmě nesmysl, že tornádo bylo kýmkoliv uměle vytvořeno.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/