Ne, na stadionu v Anglii nebyla na fotbalovém stadionu obrovská romská vlajka

Náš web nedávno psal o falešné paralele smrti Roma Stanislava Tomáše s Georgem Floydem. V této souvislosti se šíří také příspěvek, že v Anglii vzdali zemřelému Tomášovi čest vyvěšením obří romské vlajky při slavnostním nástupu.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: V uvedeném případě jde o fotomontáž, která byla vytvořena  pomocí zábavné aplikace PhotoFunia. „U příležitosti Super Bowlu organizátoři pořádají slavnostní zahájení, hrají kapely, na místě jsou roztleskávačky a na ploše obrovské vlajky. Nyní si představte, že obrovskou vlajku zdobí obrázek vás nebo někoho, koho znáte. S pomocí PhotoFunia můžete vlajku nahradit vlastním obrázkem během několika sekund,“ uvádí se v popisu aplikace. Super Bowl je finálový zápas, kterým vrcholí play-off severoamerické National Football League v americkém fotbalu. Hraje se každoročně od roku 1967.

Zdroj: Romea.cz

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.