Ne, žádné doporučení aerolinek očkovaným lidem nelétat neexistuje

Weby Otevři svou mysl nebo DT24 přinesly zprávu, že aerolinky začínají nedoporučovat očkovaným lidem létat. Údajně se má jednat o španělské nebo ruské aerolinky. Důvodem mají být krevní sraženiny.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Dezinformace vznikla pravděpodobně na základě článku švýcarského alternativního webu Uncut News. Ten cituje další alternativní weby ze Španělska (MPR menší krajně levicový web) a Ruska (LIVE 24 cituje nedoporučení jednoho člověka). Ale ani oni netvrdí, že k takovému kroku sáhla nějaká konkrétní aerolinka.

Neexistují žádné důkazy o tom, že by se zástupci leteckých společností sešli, aby „diskutovali o rizicích“ přepravě očkovaných cestujících. „Nevíme o žádném takovém setkání, které se uskutečnilo 30. května ani nikdy jindy,“ řekl Perry Flint, tiskový mluvčí Mezinárodní letecké asociace. Rovněž neexistují důkazy, že by letecké společnosti vyjádřily obavy ohledně krevních sraženin u očkovaných cestujících nebo z odpovědnosti s nimi spojené. „Stanovisko IATA je takové, že očkovaní cestující by měli mít možnost cestovat bez omezení,“ řekl Flint.

Krevní sraženiny byly známým rizikem cestování na dlouhé vzdálenosti dlouho předtím, než existoval COVID-19 nebo vakcíny proti této nemoci. Sraženiny spojené s cestováním jsou známé jako hluboká žilní trombóza a jsou způsobeny dlouhým obdobím nehybnosti. CDC má webovou stránku o tom, jak zmírnit riziko vzniku krevních sraženin při cestování na dlouhé vzdálenosti, přinejmenším od roku 2013. Odborníci varují, že lidé, kteří dostanou COVID-19, jsou vystaveni většímu riziku vzniku abnormálních krevních sraženin. „Očkovaní lidé mají mnohem nižší riziko vzniku krevních sraženin, protože mají mnohem nižší riziko vzniku COVID-18 a právě COVID-19 je častou příčinou krevních sraženin,“ vysvětlil pro PolitiFact Dr. Mark Crowther, odborník na trombózu pro Americkou hematologickou společnost.

Zdroj: PolitiFact

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/