Žádná mezinárodní krize kvůli očkování vyhlášena nebyla

V českém prostředí se šíří, že byla vyhlášena mezinárodní zdravotní krize kvůli bezprecedentní míře úmrtí po covidových vakcínách. S textem v češtině třeba nedávno přišel web Nespokojené ženy a ačkoliv petice v angličtině byla napsána už v září loňského roku.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Ve skutečnosti se však jedná spíše o petici homeopatů a nejrůznějších léčitelů po celém světě. Deklaraci podporují skupiny popíračů COVID-19, které vytvořily a šíří dezinformace o COVID-19 a vakcínách COVID-19, včetně Médicos por La Verdad , která působí v řadě španělsky mluvících zemí, a Médicos pela Vida, brazilská skupina, která se proslavila propagací neúčinné léčby COVID-19.

Petice se honosí jmény 400 lekářů, ale mezi jmény signatářů se objevují i smyšlená jména., Je zřejmé, že petici může podepsat každý jednotlivec a není prováděno žádné prověřování kvalifikace signatáře.

Deklarace začíná tvrzením, že v zemích, kde většina populace dostala vakcíny proti COVID-19, byla nadměrná úmrtnost. Toto není nové tvrzení. V roce 2022 Health Feedback a další organizace a zpravodajské zdroje ověřily řadu tvrzení o tom, jak byly vakcíny COVID-19 odpovědné za nárůst nadměrného počtu úmrtí v roce 2021; kontroly faktů se zabývaly tvrzeními o nadměrné úmrtnosti ve vysoce proočkovaných evropských zemích, u dětí v Evropě a mezi mileniály v USA. Předchozí ověření faktů u těchto typů tvrzení prokázalo, že tato tvrzení jsou založena na chybných analýzách dat.

Autoři prohlášení spojili vakcíny proti COVID-19 s „náhlými úmrtími u dříve zdravých mladých lidí“. Stejně jako u tvrzení o nadměrné smrti bylo toto tvrzení dříve sdíleno na sociálních sítích a ověřeno organizací Health Feedback a dalšími a bylo zjištěno, že se jedná o nesmysl. Některá tvrzení konkrétně naznačují, že vakcíny COVID-19 způsobují syndrom náhlého úmrtí z arytmie (SADS).

Tvrzení, že vakcíny COVID-19 se podílejí na „velkém počtu náhlých úmrtí u dříve zdravých mladých lidí“, je fakticky nepřesné ve dvou směrech. Za prvé, předchozí kontroly faktů podobných tvrzení ukázaly, že neexistují žádné důkazy o tom, že by došlo k nárůstu náhlých úmrtí nebo SADS. Za druhé, neexistuje také žádný důkaz, že vakcíny COVID-19 způsobují náhlá úmrtí nebo SADS.  Nesmyslem je i tvrzení o zvýšených počtech potratů.

Na podporu svých tvrzení o vakcínách COVID-19 se prohlášení odvolávalo na zprávy VAERS CDC, britského systému žlutých karet, australského systému monitorování nežádoucích příhod, evropského systému EudraVigilance a databáze VigiAccess WHO, které tvrdily, že vykazují více než „11 milionů zpráv“. nepříznivých účinků a více než 70 000 úmrtí“. V těchto případech se však jedná o podezření na úmrtí a příčinná souvislost nebyla ve většině případů prokázána.

Dne 1. září 2022 zveřejnil tým výzkumníků z MRC Center for Global Infectious Disease Analysis na Imperial College London studii v The Lancet, kde odhadli, že vakcíny COVID-19 zabránily 19,8 milionům úmrtí v důsledku COVID-19 během první rok očkovací kampaně. Vakcíny COVID-19 jsou bezpečné a účinné, výrazně snižují riziko vážných onemocnění a úmrtí v důsledku COVID-19.

Více na webu Healthfeedback.org

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/