Sněžení v Saudské Arábii není nic neobvyklého

I v českém prostředí se šíří video, ve kterém je vidět jak na poušti v Saudské Arábii sněží. Mělo se tak stát poprvé za téměř 100 let. Video má to dokazovat podvrh týkající se globálního oteplování.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Video je pravé, ale sněžení v Saudské Arábii není nic neobvyklého. Video je navíc staré. Arab News a Gulf Today tyto záběry použily už 19. února 2021. Během sněžení v roce 2021 v Tabuku mluvčí saúdskoarabské ambasády ve Spojených státech Fahad Nazer v tweetu z 18. února vysvětlil, že sněžení „není v tomto regionu neobvyklý jev. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, ne ve všech oblastech Saudské Arábie vládne tropické počasí po celý rok“.

Světová meteorologická organizace ( WMO) v e-mailu AFP z 27. února potvrdila, že k sněžení občas dochází: „Saúdská Arábie měla v minulosti sněhové epizody před rokem 2021,“ vysvětlil Omar Baddour, zástupce organizace.

Existují články v mezinárodním tisku, které popisují sněžení v této pouštní oblasti severozápadní Saúdské Arábie během zim 2013–2014, 2016–2017 a dokonce i naposledy v roce 2022.

Tyto studené epizody však nejsou popřením globálního oteplování. Roční teploty v Saúdské Arábii, stejně jako v oblasti Tabuk, podle údajů z portálu Světové banky pro změnu klimatu neustále rostou a to minimálně od počátku 20. století.

Více na webu AFP

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/