Chystá se válka o Moldavsko? Přesun rumunské armády byla pouze přehlídka

Stále více se spekuluje, že by se mohlo Rusko pokusit napadnout jinou menší zemi. Nejvíce se hovoří o Gruzii a Moldavsku. Moldavská prezidentka obvinila 13. února 2023 Moskvu z pořádání puče s cílem svrhnout moldavskou vládu. Rusko toto tvrzení popřelo a později obvinilo Ukrajinu z plánování útoku na Podněstří, separatistický region Moldavska s ruskou vojenskou přítomností. V této atmosféře se začalo šířit video zobrazující pohyb rumunské armády. Rumunsko s Moldavskem sousedí a v Moldavsku žije početná rumunská menšina, ostatně v Moldavsku se rumunsky i mluví.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Pohyb rumunských tanků však se situací v Moldavsku nijak nesouvisí. Krátce poté, co se předmětné video, na kterém jsou zachycena vojenská vozidla, začalo šířit na internetu, rumunské ministerstvo obrany uvedlo v prohlášení, že video bylo prezentováno „nepravdivě“ a s cílem „šířit paniku“. Ve skutečnosti video zachycuje zkoušku vojenské přehlídky v listopadu 2022. „Videomateriál použitý v příspěvcích na toto téma na různých internetových platformách, na kterém jsou mimo jiné zobrazeny systémy Himars a Gepard rumunských vojenských jednotek, byl natočen koncem listopadu 2022 v centru města Alba Iulia během zkoušky vojenské ceremonie pořádané u příležitosti Národního dne Rumunska.“

Mluvčí ministerstva obrany generál Constantin Spînu v komentáři pro rumunské vydání Rádia Svobodná Evropa 28. února 2023 také popřel tvrzení o přesunu zařízení protivzdušné obrany směrem k Moldavsku.

Více v článku AFP

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/