Video s americkou technikou je z Polska, ale vrací se domů

Na Facebooku se šíří video z polského přístavu Gdyně na severu polska, na kterém je vidět velké množství americké vojenské techniky. „Americká vojenská technika v přístavu Gdyně, Polsko. Část vybavení byla nasazena v rámci mise Atlantic Resolve k posílení východního křídla NATO. Druhá část bude odeslána na Ukrajinu. Cítíte se teď bezpečněji?“ ptá se například jeden z autorů šířících video na Facebooku. Video se objevilo v češtině na Facebooku v několika verzích.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Pravdivá je první část textu. Video skutečně zachycuje americkou vojenskou techniku v polském přístavu Gdyně a to 8. března 2023. Nic však nenasvědčuje tomu, že tato vojenská technika je určena na Ukrajinu.

Samotné video zveřejnila americká armáda a velení amerického námořnictva k přesunu vydalo prohlášení. „Velitelství vojenské námořní dopravy US Navy Europe and Africa (MSCEURAF) úzce spolupracovalo se zástupci 838. dopravního praporu americké armády na přesunu vybavení 3. obrněné brigády, 1. jízdní divize (3-1 CD ABCT) z Polska do Texasu . Přibližně 1600 kusů armádní výstroje bylo potřeba vyčistit a zkontrolovat před naložením na americký Roll-On Roll-Off Carrier (ARC) Endurance, loď najatou velitelstvím Military Sealift Command se schopností zajišťovat přepravu těžkých vozidel. Začátkem tohoto roku odletěl 3-1 personál CD ABCT zpět do Fort Hood v Texasu a jejich vybavení bylo přemístěno do uzavřené oblasti v přístavu Gydnia v Polsku, kde čekali na námořní přepravu.

Vojáci z bojového týmu 3. obrněné brigády „Greywolf“, 1. jízdní divize se vrátili domů do Fort Hood v Texasu poté, co byli rozmístěni v operační oblasti velitelství americké armády pro Evropu a Afriku, 5. ledna. Ministr obrany loni v květnu. Přibližně 4 100 vojáků rozmístěných v německém Grafenwöhru spolu s dalšími americkými jednotkami, které již v Evropě podporují Síly rychlé reakce NATO,“ stojí v prohlášení. Z něho je patrné, že technika je připravena na naložení zpět do USA, nikoliv na Ukrajinu.

Zdroj: Lead Stories

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/