Žádná uhlíková daň na nemovitosti se nechystá

Na Facebooku a dalších platformách najdeme příspěvky, které píší o nové zelené dani na nemovitosti. „Z nemovitostí se bude platit uhlíková daň, vypočítávaná podle energetického štítku. Ten štítek si každý bude muset obstarat, stojí kolem 7 tisíc a mohl by vyletět až na 10. Štítek platí 10 let,“ píše se v příspěvku. Za vše může prý Evropská unie a návrh prý vznikl za českého předsednictví.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: V prvé řadě, Evropská unie nemá jakékoliv pravomoci v oblasti daňové politiky. Výši daní si určuje každý členský stát sám.  Nenalezli jsme, že by existoval jakýkoliv návrh na zavedení uhlíkové daně na nemovitosti.

Je pravdou, že na půdě Evropského parlamentu se teprve bude hlasovat o návrhu směrnice na podporu renovací budov v Evropské unii. Ten by měl zapříčinit to, aby v Evropské unii nebyly budovy s nejnižším energetickým štítkem. O návrhu se však bude teprve hlasovat a podle všeho je nerealistický. V Česku bylo podle sčítání z roku 2021 přes 200.000 obydlených bytových domů a 1,7 milionu rodinných domů. Předseda Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) Milan Krček upozornil na to, že největší problémy se budou týkat starší zástavby, přičemž podle zákona o hospodaření energií domy postavené před rokem 1947 nyní nemusí mít průkaz energetické náročnosti budovy.

Navrhovaná revize směrnice o energetické náročnosti budov má za cíl snížit emise, vytvořit nová pracovní místa, omezit energetickou závislost na ruských fosilních palivech i snížit účty za energie. Budovy jsou v unijním bloku podle Evropské komise (EK) zodpovědné za 40 procent spotřeby energie a za 36 procent emisí skleníkových plynů.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/