Záběry s figurínou neodvysílali v TV a nestrašili jimi lidi

Na sociální síti Facebook se šíří příspěvek, že v němž se tvrdí, že německá televize strašila lidi záběry z nemocnice, přitom používala na nemocničním lůžku figurínu. Příspěvek měl přes tisíc sdílení.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Při troše racionálního uvažování vám přijde divné, proč byla na záběrech byla figurína a ne člověk, případně alespoň narafičený zaměstnanec z nemocnice.

Zpráva je postavena na skutečných záběrech. Záběry ovšem pochází ne z televize, ale instruktážního videa. Video bylo natočeno deníkem WELT. Ve videu je jasně uváděno, že jde o školení, ne o snahu lhát a strašit lidi.

Zdroj: Hoax.sk

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.