Fotografie elektromobilů pochází z Číny, ne z Francie

I v českém prostředí (1, 2, 3) se šíří celosvětově rozšířená fotografie, na které má být zobrazeno autovrakoviště s elektroauty ve Francii.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Fotografie ve skutečnosti ukazuje elektromobily. Patří ovšem čínské společnosti zabývající se sdílením automobilů ve městě Chang-čou ležícím v jižní Číně. Bývalý manažer společnosti uvedl, že většina automobilů byla elektrická vozidla první generace, která měla být nahrazena novějšími modely.

Elektromobily „se v ulicích Chang-čou v roce 2013 objevily jako součást služby sdílení automobilů, aby se obyvatelům usnadnil pohyb po městě“. Společnost se však dostala do finančních problémů. Různá čínská média ( 1, 2 , 3 ) psala o finančních problémech týkajících se nejen společností zprostředkujících pronájem elektromobilů.

Je pravda, že ve Francii byly problémy s odstavenými elektromobily jedné ze společností, která se zabývala sdílením. Tyto problémy však byly vyřešeny. Jak je vidět ve zprávě regionální televize France 3 Bretagne, repasované odstavené vozy byly prodány a znovu brázdí silnice francouzský měst. Dezinformace o francouzských automobilech Autolib popsala AFP v článku v angličtině.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.