Ne, smrt představitelů afrických zemí nesouvisí s očkováním. Nejednalo se ani o vraždy

Na sociální síti Facebook se šíří teorie, že nedávná úmrtí lídrů afrických zemí souvisí s neochotou očkovat proti COVID-19. Například tento příspěvek hovoří o třech takových vraždách, jiný o čtyřech.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Neexistují žádné důkazy o tom, že vůdci Tanzanie, Pobřeží slonoviny, Svazijska a Burundi byli zabiti kvůli odmítnutí očkování ve svých zemí.

  1. JOHN MAGUFULI – PREZIDENT TANZANIE

Prezidentovu smrt ve věku 61 let oznámila 17. března 2021 viceprezidentka Samia Suluhu Hassan. Smrt byla zahalena fámy, že příčinou mohl být COVID-19. Magufuli zemřel na srdeční onemocnění v nemocnici v Dar es Salaam. Neexistují důkazy o tom, že by byl zavražděn nebo zabit.

  1. HAMED BAKAYOKO – PREMIÉR POBŘEŽÍ SLONOVINY

Předseda vlády Pobřeží slonoviny, který měl 56 let, zemřel na rakovinu v nemocnici v německém městě Freiburg. Předseda vlády, který se dostal k moci v červenci 2020 po smrti svého předchůdce Amadou Gona Coulibalyho, nikdy nepopřel existenci pandemie koronavirus. Podle článku publikovaného časopisem The Africa Report uzavřel dva kontrakty na vakcíny.

Pobřeží slonoviny bylo mezi prvními zeměmi, které dostaly vakcíny proti této chorobě prostřednictvím systému sdílení vakcín COVAX podporovaného Světovou zdravotnickou organizací. Neexistují důkazy o tom, že by mohl být Bakayoko zavražděn nebo zabit.

  1. AMBROSE DLAMINI – PREMIÉR SVAZIJSKA

Agentura Reuters 13. prosince 2020 informovala, že Dlamini zemřel ve věku 52 let po pozitivním testu na COVID-19. Dlamini, jehož jmenovali v listopadu 2018, byl 1. prosince převezen do nemocnice v Jihoafrické republice a kde se s nemocí léčil.

V prohlášení zveřejněném 8. července minulého roku na vládní webové stránce uvedl, že jeho země vyhlásila národní pohotovost 17. března kvůli pandemii a následně přijala nařízení pro boj proti ní. Byla vyhlášen částečný lockdown s cílem omezit pohyb osob a zajistit maximální soulad se zdravotními protokoly na základě doporučení WHO. 4. ledna, necelý měsíc po Dlaminiho smrti, úřady vyjádřily záměr očkovat celou populaci proti COVID-19 za pomoci iniciativy COVAX. Rovněž nejsou důkazy o tom, že by byl Dlamini zavražděn nebo zabit.

  1. PIERRE NKURUNZIZA- PREZIDENT BURUNDI

Vláda burundský republiky 9. června 2020 oznámila neočekávané úmrtí prezidenta Pierra Nkurunziza v nemocnici Cinquantenaire po infarktu 8. června 2020. Neočekávaná smrt Nkurunziza vedla ke spekulacím, že ho zabilo onemocnění COVID-19. Neexistují důkazy o tom, že by Nkurunziza byl zavražděn nebo zabit. V době jeho smrti žádná vakcína neexistovala.

K vraždě prezidenta došlo na Haiti. V tomto případě však nejde o africkou zem a samozřejmě také nesouvisí s očkování proti COVID-19.

Zdroj: Reuters

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/