Sucharit Bhakdi a jeho nepravdivé „vysvětlení očkování proti covidu“

Ve videu sdíleném na inernetu uvádí vysloužilý mikrobiolog Sucharit Bhakdi s odvoláním na „nedávno vydané vědecké studie“, že kolektivní imunita již byla dosažena a že vakcíny jsou proto zbytečné a nebezpečné. 17minutové video bylo poprvé zveřejněno v angličtině 8. července na kanálu Odysee společnosti Oracle Films, poté následující den na You Tube, poté bylo touto platformou staženo, protože nerespektovalo pokyny týkající se zdravotnických informací. Rozhovor byl poté zveřejněn i na jiných platformách a přeložen do mnoha jazyků.

Naše hodnocení: nepravda (video je směsicí nepravdivých a zaváděních informací)

Podrobnosti: Sucharit Bhakdi je mikrobiolog v důchodu a bývalý profesor na univerzitě Jana Gutenberga v německém Mohuči, kde pracoval na katedře mikrobiologie. V minulosti byl několikrát usvědčen z šíření nepravd (1, 2, 3). 15. července se od něj distancoval i samotný nakladatel Goldegg Verlag, u kterého vydal knihu o pandemii „Corona unmasked“, a to v reakci na jeho antisemitské výroky.

„Dobrou zprávou dnes je, že se právě objevily publikace (…), které ukončily veškeré pohádky o Covidu,“ zahajuje Sucharit Bakhdi video. Sám sice neuvádí názvy čtyř studií, na které odkazuje, názvy jsou uvedeny v popisu doprovázející video. Tři z nich se zajímají o přítomnost protilátek u lidí očkovaných mRNA vakcínami. Jedná se o americké studie publikované v nezávislých recenzovaných časopisech Cell, Clinical Infectious Diseases a PLOS One od konce května do konce června 2021. Čtvrtá studie byla publikována v biomedicínském výzkumném časopise EBioMedicine. Napsali ji vědci, kteří studovali imunitní odpověď dánských pacientů na základě závažnosti jejich infekce SARS-CoV-2. Problém však je, že Bakhdi studie překrucuje. Ve svém videu Sucharit Bhakdi nabízí osobní interpretace studií, na které odkazuje. „Tyto interpretace se však liší od skutečných výsledků studie, které se objevují v publikacích,“ řekli AFP spoluautoři dvou z nich.

„Každý je proti viru přirozeně imunní,“ řekl Bakhdi ve videu a porovnává imunitu s vakcínou. „Dr. Bhakdi má pravdu v tom, že naše těla mohou produkovat protilátky, které umožňují infikovaným lidem získat imunitu, ale u mnoha infikovaných lidí to je za cenu vážného onemocnění, dokonce i smrti,“ vysvětlil AFP David R. Walt, profesor patologické oddělení Lékařské fakulty Harvardské univerzity, který se podílel na studii publikované v časopise Clinical Infectious Disease. „Porovnává dvě věcí, které nejsou srovnatelné, protože vakcína neslouží k boji proti viru, ale k výchově imunitního systému reagovat proti viru,“ řekl Frédéric Altare z Insermu.

Vzhledem k tomu, že imunitní systém je nejlepší zbraní proti viru, Sucharit Bhakdi také ve videu tvrdí, že „kolektivní imunita již existuje a lze ji kdykoli mobilizovat“. Jedná se však o překroucení studie Insermu. Studie netvrdí, že 99 % lidí je schopných si vytvořit protilátky tak vysoké, aby zabránilo šíření viru a vážným následkům. Studie hovoří o tom, že imunitní systém 99 % lidí si umí vytvořit nějaké protilátky. „Všichni, kromě lidí s oslabenou imunitou, jsme schopni v malém množství vytvářet tyto protilátky a začít bojovat proti viru. Někdy to může stačit, ale v závažných případech to nestačí. Proto je důležité trénovat imunitní systém vakcínou,“ vysvětluje autor studie.

Na závěr videa Bakhdi tvrdí, že po očkování se vás „vaše lymfocyty pokusí zabít“. Domnívá se, že protilátky obrátí proti našim vlastním buňkám, které budou produkovat proteiny viru. Toto vysvětlení je „nepravdivé, i když vychází z pravdivé premisy,“ dešifruje Frédéric Altare. Pokud buňka v našem těle začne produkovat bílkoviny, které by produkovat neměla, náš imunitní systém na ni zaútočí, vysvětluje výzkumník. „Takto to funguje při rakovině: ničíme rakovinné buňky, které by naše tělo nemělo vytvářet.“ Samotný princip mRNA je však přechodný: vakcína nezůstává v těle déle než několik hodin, jak již několik odborníků vysvětlilo AFP. „Jediný, kdo produkuje tento protein, je virus, takže je jediný, proti kterému se náš imunitní systém obrátí,“ dodává Frédéric Altare.

David R. Walt, spoluautor jedné ze studií citovaných Sucharitem Bhakdim, vysvětluje agentuře AFP, že vakcíny jsou spolehlivé a účinné proti onemocnění COVID-19. „Nechte se očkovat. Očkovaní lidé jsou chráněni před vážnými nemocemi a smrtí,“ řekl AFP.

Zdroj: AFP France

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/