Ne, v autě na které létají sněhové koule není Emanuel Macron

I do českého prostředí dorazilo video, ve kterém které dav lidí údajně útočil na auto francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Montpellier. Rozzuřený dav lidí na videu hází po limuzíně sněhové koule. Video u nás sdílel například aktivista Jiří Černohorský.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Jedná se o upravené video, kdy do skutečného videa pocházejícího z Ruska je vložena jiná zvuková stopa. Video pochází z ledna 2021 z Ruska. Tehdy tamní policie zasáhla proti demonstraci na podporu opozičního představitele Alexeje Navalného. Lidé se bránili a začali po policistech házet sněhové koule. Rovněž napadli automobil s poznávací značkou A838MR97, který patří do ústředí ruské tajné služby FSB.

Web Kanck.be ověřil, že incident na videu se stal skutečně v Moskvě. Dokazují to například nápisy na domech, které jsou vidět na videu. Je také naprosto zřejmé, že francouzský prezident v té době v Rusku nebyl. Zvuk pochází skutečně z návštěvy Macrona v Montpellier. Tehdy malá skupinka lidí demonstrovala proti jeho příjezdu. K žádným nepokojům však nedošlo.

Zdroj: Kanck.be

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/