Ne, povodeň v Německu nezaplavila automobil s nálepkou „Fuck you Greta“

Západní část Německa v nedávné době zasáhly ničivé povodně. Jako při každé živelné katastrofě, i v tomto případě se spekuluje o vlivu klimatické změny na stále proměnlivější a extrémněji chovající se počasí. Ekologické aktivisty proto potěšil snímek, na kterém je zatopen automobil, který měl mít na zádní straně nálepku „Fuck you Greta“. Tedy nálepku posílající aktivistku Gretu Thunbergovou do patřičných míst.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Fotografie, která je hojně sdílená, je však falešná. Originální fotografii najdete v článku na «bild.de» ze dne 16. července 2021. Jak se můžete přesvědčit, na zadní skle není nalepena žádná nálepka. V tomto případě se tedy jedná o fotomontáž.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.