Ne, ve Francii nehořel dům premiéra

I v českém a slovenském prostředí se začala šířit zpráva o požáru v blízkosti bydliště francouzského premiéra v Paříži. Respektive, šíří se, že hořel přímo dům premiéra a souvisel s protesty proti politice francouzské vlády, která plánuje zvýhodnit očkované osoby před neočkovanými např. v pohostinství a zavést povinné očkování v určitých profesích. Na Slovensku měla zpráva 2300 sdílení.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Podle informací od pařížských hasičů vypukl požár v budově na ulici Rue de Varenne v 7. pařížském obvodu. Toto místo je kousek od Hôtel de Matignon, sídla francouzského předsedy vlády Jeana Castex, a italského velvyslanectví.

V současnosti neexistují důkazy o tom, že by požár domu souvisel s protesty. Podle francouzských médií není příčina požáru zatím známa a budova je údajně neobydlená a uzavřena kvůli probíhajícím rekonstrukcím. I italské velvyslanectví v Paříži vydalo prohlášení, že požár byl v soukromém bytě.

Zdroje: Polícia SR

             Reuters

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.