Pfizer požádal v roce 2000 o patent spike proteinu jiného koronaviru

Například Antoním Baudyš a hnutí CESTA šíří, že společnost Pfizer si nechala zaregistrovat „vakcínu na bázi spike proteinu“ už v roce 2000. „O registraci prvního patentu, který je základem současných vakcín, Pfizer podal už před jednadvaceti lety,“ píše Baudyš. Vychází z videa, na kterém hovoří David Martin.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Koronavirů je celá řada. Koronaviry napadající zvířata byly objeveny už v roce 1965. Běžné lidské koronaviry způsobují mírné až středně těžké infekce horních cest dýchacích, jako je běžná rýma. Patří mezi ně virus typy 229E, NL63, OC43 nebo HKU1.

Společnost Pfizer si nechala v roce 2000 patentovat spike protein koronaviru napadající zvířata, konkrétně psy. Cílem bylo vytvořit mRNA vakcínu, to se však tehdy bohužel nezdařilo. Často se setkáváme s narativem, že mRNA vakcína je něco nového. Tento výzkum dokazuje, že studie probíhají desítky let.

Patent tedy není důkazem, že by společnost Pfizer vyvíjela vakcíny proti aktuálnímu koronaviru SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19. Právě znalosti z výzkumu vakcín proti jiným typům koronaviru byly využity při vytvoření vakcíny proti COVID-19.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.