Data z Británie ukazují, že očkovaní umírají na COVID-19, ale méně

Sociálními sítěmi se šíří zpráva, která zmiňuje, že dvě třetiny úmrtí všech zemřelých ve Velké Británii, kteří podlehli mutaci delta, jsou očkovaní. Čísla se v různých statusech liší. Někde je uváděno 61%, někde 62% a někde dvě třetiny. Například příspěvek, kde se hovoří o dvou třetinách má přes 2 tisíce sdílení.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Toto tvrzení pochází z delšího článku publikovaného webem The Daily Expose, který cituje svůj zdroj jako technickou zprávu o variantách Covid-19 publikovaných PHE 25. června. Článek tvrdí, že zpráva ukazuje, že ze 117 úmrtí Covid-19 způsobených variantou delta, ke kterým došlo od 1. února, bylo 60 % lidí, kteří dostali alespoň jednu dávku vakcín Covid-19, a z této skupiny z očkovaných osob dostalo 70 % obě dávky. Tyto údaje jsou zhruba správné.

Pravdou ovšem také je, že ve Velké Británii od doby, co se začalo očkovat, prudce klesl počet případů úmrtí na COVID-19. Jiná data z Británie navíc ukazují, že mutace delta ohrožuje především neočkované mladé lidi. 65 % hospitalizovaných tam tvoří neočkování pod 50 let. Dalších 19 % pak neočkovaní starší 50 let.

Žádná ze současných vakcín není 100% účinná proti COVID-19. Stejný dokument PHE však také uvádí, že dvě dávky vakcíny jsou 96% účinné proti riziku hospitalizace s variantou Delta. Britský očkovací program upřednostnil staré a zranitelné, což znamená, že tito lidé nejdříve a nejčastěji dostali už i druhou dávku vakcíny. Tato skupina je však také nejvíce ohrožena nemocí COVID-19.

Zpráva The Guardian s odvoláním na profesor Davida Spiegelhaltear a Anthonyho Masterse uvádí, že očkovaná osoba kolem 80 let je zhruba ve stejném riziku těžkého průběhu jako neočkovaný člověk kolem 50 let.

Zdroj: Fullfact

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/