Ne, soud v Portugalsku neřekl, že v zemi zemřelo jen 152 lidí na COVID-19

Web AC24 a další menší weby šíří, že podle rozhodnutí správního soudu v Lisabonu z 19.5.2021 zemřelo na COVID-19 pouze 152 lidí namísto vykázaných 17 000 případů. To je jen 0,9 procenta statisticky vykázaných případů. Všichni ostatní prý zemřeli na jiné různé příčiny.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Zpráva se dokonce odkazuje na rozsudek, ale ne z oficiálního webu soudu, ale z webu aktivisty Andreho Diase. V něm je vidět, že některé části rozsudku jsou zaškrtané a text rozsudku je velmi dlouhý a těžko se v něm tedy orientuje.

Rozsudek podrobně analyzoval zpravodajský web Observador, který se věnuje také kontrole faktů. Ten zhodnotil zprávu jako falešnou. Číslo 152 se totiž podle rozsudku netýká celkového počtu úmrtí na COVID-19, ale pouze těch, kde úmrtní listy byly vydány lékaři, kteří působí na Ministerstvu spravedlnosti (INMLCF). Jenže, to je jen zlomek lékařů.

V rozsudku se také uvádí, že k předmětnému dni, tedy 18. dubnu 2021 bylo v Portugalsku ověřeno 16 945 úmrtí na COVID-19. Lékaři ministerstva spravedlnosti se případy zabývali jen tehdy, pokud bylo podezření na spáchání nějakého trestného činu, který by mohl vést k smrti dané osoby. Z těchto podezření bylo pitvou prokázáno, že 152 takových lidí zemřelo ve skutečnosti na COVID-19 a nebyl tedy spáchán trestný čin. Rozhodně to však neznamená, že v Portugalsku zemřelo 152 na COVID-19.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.