Ne, v Pieštanech nezemřel 13letý chlapec po očkování

Facebookový profil Jany Porubské zveřejnil status, ve kterém hovoří o smrti 13letého chlapce po vakcinaci v Piešťanech. Informaci o smrti spojila dotyčná se jménem prezidentky Čaputové. Status má tisíce sdílení.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Nemocnice Alexandra Wintera vydala následující stanovisko: „Dobrý den, dovolujeme si vám oznámit, že uvedená informace se nemůže týkat vakcinačního centra na naší poliklinice v Piešťanech, jelikož v tomto centru se neočkují děti od 12 do 15 let. V naší nemocnici před dvěma dny, ani před týdnem ani před měsícem nezemřelo žádné 13leté dítě.“

„Jde o výmysl, který však získal více než 2 tisíc sdílení. I když upřímně netušíme proč tuto událost následně spojila s osobou prezidentky Zuzany Čaputové,“ dodala slovenská policie.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.