Ne, COVID-19 není způsoben oxidem grafenu a ani vakcíny grafen neobsahují

Sociální sítí Facebook se šíří zpráva, že údajně onemocnění COVID-19 je způsobeno oxidem grafenu, který se do těla dostává různými způsoby. Například ho údajně obsahují respirátory nebo vakcíny. Rovněž se šíří video, že na univerzitě v Almerii ve Španělsku byla analyzována vakcína Pfizer a zjistilo se prý, že obsah vakcíny je nápadně podobný tekutému oxidu grafenu.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Grafen je uhlík, oxid grafenu ale není žádný plyn typu CO nebo CO2. Vlastně jde stále o uhlíkovou mřížku, která má atomy kyslíku spojující některé uhlíky. Jde tedy o pevnou látku. Někteří vědci zkoumají, zda oxid grafenu by nešel použít k detekci koronaviru SARS-CoV-2 nebo dokonce v nanočásticích k léčbě.

Žádná zpráva z University v Almerii ve Španělsku (UAL) však rozhodně neukazuje, že vakcína proti Covid-19 společnosti Pfizer Comirnaty obsahuje oxid grafenu. Dokument připravený profesorem UAL Pablem Camprou Madrid není oficiální zprávou univerzity. Vzhledem k masivnímu  šíření tohoto videa vydala UAL prohlášení, ve kterém jasně odmítá jeho závěry. Ve svém prohlášení UAL deklaruje, že „je zcela nepravdivé“, že by univerzita provedla obdobnou „vědeckou studii “.

Není ani pravda, že vakcíny COVID-19 obsahují grafen. Stačí si projít technické listy různých vakcín proti COVID-19, které se jsou schváleny V EU ( Pfizer,  Moderna,  AstraZeneca  a  Janssen) a můžeme se přesvědčit, že mezi jejími složkami není ani grafen, ani oxid grafenu.

Více na webu Maldita.es.

 

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.