Janka Poláčiková nebyla očkovaná a tak nemohla zemřít v důsledku očkování proti COVID-19

Slovenskem se šíří zpráva, že 17letá studentka Janka Poláčiková ze Seredě v Trnavském kraji zemřela v důsledku očkování vakcínou proti COVID-19. Tvrzení se šíří v různých podobách a dohromady má tisíce sdílení.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Jedná se však o dezinformaci. K uvedené věci se vyjádřil otec zesnulé dcery Jozef Poláčik. „Podáváme trestní oznámení za šíření nepravdy a zneužívání naší neočkované dcery ke kampani proti očkování. Očkovaná nebyla a ani já jsem nebyl,“ napsal truchlící otec dcery do jedné z diskuzí.

„Tvůrci dezinformací už nevědí, co všechno by si měli navymýšlet, aby veřejnosti vnutilii své názory. Neštítí se zneužívat úmrtí obyčejných lidí. Přitom si připomeňme, že jsou to ti stejní konspirátoři, kteří si před rokem dělali „srandu“, že pokud někdo umřel při autonehodě, tak stát mu jako příčinu úmrtí uvedl koronavirus,“ dodává slovenská policie.

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.