Výrok amerického diplomata nebo občana nemůžeme potvrdit

Nejen na sociální síti Facebook, ale i jinde, se poslední dobou objevuje výrok, který údajně řekl nějaký americký diplomat nebo vysoce postavený americký občan. Výrok se týká České republiky a zní: „Máme vás dobře zanalyzované. Vypadáte dobře, jste výborní technici, sportovci, máte krásné ženy, měli jste jeden z nejlepších průmyslů na světě. Z 3500 oborů jste jich provozovali 1800, to neměl nikdo. Od výroby knoflíků, skla, porcelánu, piva, zbraní až po jaderné elektrárny. Máte nádhernou zemi, ale máte jeden velký průšvih. Jste všichni proti všem. Nejste schopni se na ničem domluvit, nemáte disciplínu. Vy se sjednotíte jednou za dvacet let, když vám sem přijedou cizí tanky nebo vyhrajete olympiádu v hokeji. Co se vám však za posledních 30 let podařilo, to se nepodařilo ani minulému režimu, úplně vynulovat úspěchy, kterých jste v minulosti dosáhli. Dnes jste pouze skladem a montovnou Evropy.“

Naše hodnocení: Neověřitelné

Podrobnosti: Prohledali jsme různé zdroje. Některé zdroje tvrdí, že výrok řekl nějaký americký diplomat, jiné udávají vysoce postaveného amerického občana. Nikde jsme však nenarazili na jméno, kdo výrok tedy konkrétně měl říci. Naše redakce kontaktovala Velvyslanectví USA v Praze. To nám potvrdilo, že výrok nepochází od jejich diplomatů, velvyslanec Stephen King odešel v lednu a velvyslanectví je momentálně bez velvyslance. Chargé d’affaires Velvyslanectví USA je od 20. ledna 2021 Jennifer Bachusová. Americký úřad v ČR ani neví o žádném takovém výroku týkající se ČR od vrchních představitelů USA.

Není jasné, co je myšleno obory, které údajně Československo provozovalo a nyní neprovozuje. Hlavní roli v československém hospodářství v době socialismu hrál průmysl (59,7 % podle oficiálních statistik z roku 1985), zde byl významný hlavně těžký průmysl, strojírenství a výroba určená pro vojenský sektor. Produkce spotřebního zboží naopak trpěla velkými nedostatky a poptávka drtivě převyšovala nabídku. V současné době průmysl v Česku zaměstnává téměř 38 % ekonomicky aktivních lidí a Česko je tímto podílem na 1. místě mezi státy Evropské unie.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/