Exministr zahraničí USA Colin Powell zemřel na covid. Trpěl dalšími nemocemi

Nedávno na následky covidu-19 zemřel Colin Powell. První afroamerický ministr zahraničí USA. Bylo mu 84 let. Příspěvky na sociálních sítích nyní upozorňují (1, 2), že na covid zemřel, přestože byl plně očkovaný.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Ano, je pravdou, že bývalý ministr zahraničí Colin Powell zemřel na komplikace spojené s covidem-19 a přitom byl plně očkován. Powell ale trpěl tzv. mnohočetným myelomem, rakovinou krve. Tato nemoc účinnost vakcín snižuje.

Na to, že Powell trpěl pokročilou rakovinou krve a k tomu neurodegenerativní Parkinsonovou chorobou, upozornil CNN jeden z jeho blízkých. Právě tyto choroby oslabily jeho imunitní systém natolik, že nebyl schopen s virem bojovat ani přes vakcínu. „Bylo mu více než osmdesát let, měl rakovinu a byl oslabený kvůli léčbě této nemoci,“ řekl Dr. Jonathan Reiner, profesor medicíny a chirurgie na Univerzitě George Washingtona.

Kathy Giusti, zakladatelka Nadace pro výzkum mnohočetného myelomu, řekla agentuře AFP, že Powellovi byla rakovina diagnostikována v roce 2019. To, že zemře plně očkovaná osoba, neznamená, že vakcíny proti Covid-19 nefungují, řekla Onyema Ogbuaguová, specialistka na infekční onemocnění z prestižní Univerzity v Yale.  Nejen, že pacienti s mnohočetným myelomem často vykazují špatnou protilátkovou odpověď na očkování proti Covid-19, vědci Icahnovy lékařské fakulty na Mount Sinai „zjistili, že tito pacienti mají také slabou odpověď z jiné části imunitního systému, známé jako T buňky,“ stojí v prohlášení z 18. října.

Zdroje: AFP, CNN, WN24

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/