Překroucený citát Ericha Maria Remarqua

Pravděpodobně v souvislosti s výsledkem voleb se šíří na Facebooku citát (1, 2, 3), který údajně měl vyřknout německý pacifistický spisovatel Erich Maria Remarque. Jde o citát: „Myslel jsem, že všichni lidé jsou proti válce. Ale zjistil jsem s údivem, že mnoho lidí válku schvaluje. Hlavně ti, kteří do ní jít nemusí.“

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Citát jsme hledali v několika jazycích. Nenašli jsme ho v češtině a to na žádném webu týkajícím se citátů, ani v knihovně ve výtiscích Remarqua. Protože jde o německého spisovatele, hledali jsme pochopitelně i v němčině. Ani v překlad („Ich dachte, alle Leute wären gegen Krieg. Aber ich stellte zu meinem Erstaunen fest, dass viele Menschen den Krieg gutheißen. Vor allem diejenigen, die nicht dorthin müssen) nám nenašel žádný výsledek.

Nakonec jsme byli upozornění na velmi podobný výrok v rozhovoru s Friedrichem Luftem. Remarque vzpomínal na dobu světových válek a válečnou propagandu. Výrok tedy neřekl v obecném pojetí politiky, ale vztahovala se ke konkrétní politice Německa. Nutné také zdůraznit, že Remarque byl Němec a Německo v obou světových válkách bylo agroserem. Remarque v rozhovoru také řekl, že zlu se nesmí ustupovat. Upozornil, že neodsuzuje jakokoukoliv válku, ale vadili mu osudy lidí trpících nesmyslnou agresí.

V souvislosti s válkou na Ukrajině je nutné připomenout, že agresi proti Ukrajině rozpoutalo Rusko. Nedodáním zbraní Ukrajině bychom zapříčinili pravděpodobnou kapitulaci země. V souvislosti s prezidentskými volbami je nutné zdůraznit, že o přímé účasti České republiky ve válce na Ukrajině nikdo nehovoří, budoucí prezident Petr Pavel ji dlouhodobě vylučuje.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/