Chitin není pro lidské tělo nebezpečný

V souvislosti s fámou, že do potravin se bude běžně přidávat mouka z hmyzu, se šíří příspěvky, které informují o údajné nebezpečnosti chitinu. Tedy látky, kterou obsahuje hmyz, ale i krevety, které se staly běžnou součástí našich jídelníčků.

Text hoaxu: Prosím, NIKDY nejezte hmyz. Ani ze srandy….! Hmyz obsahuje chitin, který nemůže být zpracován našimi střevy.  Ale chitin je velmi chutný polysacharid pro rakovinu, parazity, plísně a téměř cokoliv, co způsobuje onemocnění.  Chitin je součástí jeho stavby.  Obsahují také metamorfní steroidy a zejména ekdysteron…“

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Faktem je, že hmyz je (občasnou) součástí jídelníčku u 80 % populace světa. Chitin je polysacharid složený z molekul N-acetyl-D-glukosaminu spojeny 1,4beta-glykosidickou vazbou a je hlavní složkou kutikuly členovců (např. u hmyzu, krabů, raků apod.). Vedle celulózy je nejrozšířenějším polysacharidem na Zemi (Stull et al. 2018; Abby et al, 2022). Chitin disponuje antioxidačními, antimikrobiálními a protizánětlivými vlastnostmi. Zároveň pozitivně účinkuje proti rakovině (Liaqat and Eltem 2018). Ze studií dále vyplývá, že konzumace 25 g cvrččího prášku denně, zvýší ve střevech množství probiotických bakterií (zvláště Bifidobacterium animalis) a dojde k vyrovnání hladiny faktoru TNF-alfa, který se v dysregulaci podílí na patogenezi řady chorob, například: revmatické artritidy, nespecifických střevních zánětů a roztroušené sklerózy (Stull et al. 2018) .

Strava obsahující jedlý hmyz zvyšuje diverzitu bakterií ve střevech, což zvyšuje odolnost vůči kolonizaci patogenními bakteriemi (Bruni et al. 2018). V neposlední řadě je chitin částečně metabolizován bakteriemi ve střevech za vzniku krátkých mastných kyselin, které jsou zdrojem energie pro buňky tlustého střeva.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/