Otto von Bismarck nijak neurážel Ukrajince

Na Facebooku se už delší dobu šíří (1, 2, 3) údajný citát o Ukrajincích, který měl říci neměcký kancléř Otto von Bismarck. Citát měl znít: „Není nic odpornějšího a hnusnějšího než takzvaní „Ukrajinci“! Je to sběř odchovaná Poláky z těch nejhnusnějších odpadů ruského národa – vrahů, kariéristů a inteligence plazící se před vrchností – ochotná za moc a výnosné místo zavraždit vlastního otce i matku…“

Naše hodnocení: nepravda (falešný citát)

Podrobnosti: Projekt Provereno se v německy psaných zdrojích pokusili najít něco, co by se naznačenému textu o Ukrajincích alespoň trochu podobalo, ale nic takového jsme nenašel. Nejde jen o směrodatné zdroje přímo související s Bismarckem (výběr citátů na stránce jeho jmenného fondu, který se zabývá pozůstalostí kancléře, a memoáry), ale v zásadě také o všechny dostupné naskenované tištěné publikace z projektu Google Books. Výše uvedená verze v rodném jazyce Otto von Bismarcka je zjevně překladem z ruštiny, protože se nachází téměř výhradně na ruských zdrojích.

Šíří se také, že Bismark měl říci, že „Pokud chcete zničit Rusko musíte nejdříve od něj oddělit Ukrajinu a poštvat proti sobě Slovany.“ I v tomto případě jde o falešný citát a nadace Otto von Bismarcka uvedla, že kancléř nikdy nepoužil slovo Ukrajina. Tehdy se jednalo o součást ruského carství, Pruska a Rakouska-Uherska.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/