Šelak (Gommalacca) není látka z rozemletých brouků

Na sociální síti Facebook se objevuje video, ve kterém vidíme osobu, která v obchodě přebírá balíček Kinder Schoko-Bons, tedy vejce z mléčné čokolády s nasekanými lískovými oříšky vyráběné firmou Ferrero.

Ve videu je nejprve ukázáno, že jednou ze složek tohoto produktu je šelak (na videu Gommalacca), a poté je vysvětleno, že tento prvek je produkován hmyzem. Video končí upozorněním, že vždy jsme jedli hmyz.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Šelak však není rozemletý hmyz, ale jeho sekret. Podobně jako med. Včely vyrábějí med tak, že posbírají nektar, medovici a jiné sladké šťávy obsažené v rostlinných orgánech, které obohatí látkami z vlastního těla, pozmění ve svém trávicím ústrojí a uskladní je v plástech, kde pak tato hmota dozrává v med. Ten slouží včele jako zásobní potrava pro zimní období.

Šelak vzniká podobně. Šelak je přírodní živice, získávaná z výměšků samičky červce lakového (Kerria lacca), který se vyskytuje v lesích v Indii a Thajsku. Červec pomocí tohoto sekretu chrání své larvy před nepříznivými vlivy okolí.

Pokud výrobek obsahuje šelak, neznamená to, že jíte rozemletý hmyz, ale látku, kterou hmyz vyrobil.

Doplňujeme, že po rozhodnutí Evropské unie zavést na evropském území produkty na bázi hmyzích mouček a prachu se rozšířila řada nepravdivých a nepodložených zpráv o potravinách a hmyzu.

Více na Facta.news nebo Open.online

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/