Platy politiků se nezvýšily na základě odhlasování

Na Facebooku se šíří  statusy, že si politici odsouhlasili zvýšení platů. „Víte, že od nového roku 2023 si Fiala odhlasoval zvýšení platu o 31. 000 korun měsíčně na 274. 800 korun měsíčně. Pekarová a Vystrčil si odhlasovali také zvýšení o 31. 000 na 274. 800 korun měsíčně. Rakušanovi a ostatním ministrům se zvyšuje měsíční výplata o 22. 100 korun na 195. 300,“ stojí v jednom z příspěvků.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Faktem je, že platy politiků se zvýšily. Ale ne na základě hlasování, ale protože přestalo platit zmrazení platů zavedené v roce 2020. Platy ústavních činitelů, jakou jsou ministři, poslanci, ale například i soudci, se od Nového roku zvýšil téměř o třináct procent. Ministerstvo práce a sociálních věcí už připravilo novou platovou základnu, ze které se budou vypočítávat. Ta se odvozuje od průměrné mzdy. V posledních dvou letech byly platy s výjimkou letošního ledna zmrazené. Zástupci koalice chtějí, aby fungoval už dříve nastavený automat, aby o výdělcích už v budoucnosti nemuseli rozhodovat.

Výše platů se vypočítává z takzvané platové základny. Tu vyhlašuje s ohledem na vývoj průměrné mzdy za předminulý rok ministerstvo práce. Vedle politiků se takto stanovují i třeba platy všech soudců a státních zástupců, i tady se základna navýší zhruba o třináct procent. Stát to bude necelou miliardu.

„Nebudu navrhovat prodloužení zmrazení, protože se týká nejen politiků, ale také soudců a státních zástupců. Už v tento okamžik je zmrazení, které proběhlo v únoru letošního roku, předmětem žaloby u Ústavního soudu,“ řekl v říjnu ministr práce Marian Jurečka.

Ministr tedy měl dvě možnosti. Pokračovat v zmrazení, což by se stalo předmětem jednání ústavního soudu a nebo platy aktualizovat. Žádné hlasování se v této věci nekonalo.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/