Vymyšlený příspěvek o ruských úspěších

Na Facebooku se šíří příspěvek o tom, že se údajně ruské armádě podařilo dobýt Charkov a další města. Hovoří také o údajných laboratořích na Ukrajině.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Zdá se, že když Rusko není schopné na bojišti dosáhnout velkých úspěchů, proruští aktivisté si je zkrátka vymyslí. Ruská armáda totiž v bitvě o Charkov prohrála. V obecné rovině jde říci, že ruské armádě se částečně daří jen na východě Ukrajinu. Je pravděpodobné, že se jim povede dobýt například před válkou sedmdesátitisícový Bachmut. Je to však jen jeden z mála úspěchů. Rusko na výrazný postup spěchá, protože se předpokládá, že jarní počasí (rozmočená půda) ofenzivu zpomalí nebo dokonce zastaví. Ukrajině také na jaře nebo v létě budou dodány modernější zbraně. Jisté však je, že ruská armáda již teď utrpěla velké materiální ztráty i ztráty na životech.

Příspěvek také šíří vymyšlený projev Vladimira Putina o biolaboratořích na Ukrajině. Obecně se narativ o údajných amerických laboratořích na Ukrajině objevuje často. Příspěvky zkreslují smlouvu mezi Spojenými státy a Ukrajinou, jejímž cílem je předcházet biologickým hrozbám. Podle Bezpečnostní služby Ukrajiny, hlavní bezpečnostní agentury země, laboratoře vlastní a financuje ukrajinská vláda. Ukrajinská a americká vláda se v srpnu 2005 spojily s cílem „zabránit šíření nebezpečných patogenů a souvisejících odborných znalostí a minimalizovat potenciální biologické hrozby,jak uvádí smlouva.

Interfax Ukrajina v květnu 2020 uvedla, že část dohody byla zaměřena na „modernizaci“ státních laboratoří v Oděské, Charkovské, Lvovské, Kyjevské, Vinnické, Chersonské a Dněpropetrovské oblasti. Bezpečnostní služba Ukrajiny uvedla, že laboratoře, „financované ze státního rozpočtu, jsou podřízeny ministerstvu zdravotnictví a státní službě pro bezpečnost potravin a ochranu spotřebitele,“ uvádí Interfax Ukrajina.

Nezisková mediální společnost Coda v roce 2018 uvedla, že toto tvrzení je součástí širší dezinformační kampaně Kremlu s cílem zdiskreditovat Spojené státy v očích ruských prozápadních sousedů, Ukrajiny a Gruzie. Když vypukla pandemie COVID-19, Rusko se spojilo s Čínou, aby dále umocnily nepravdivé tvrzení o amerických laboratořích na Ukrajině. Cílem bylo zpochybnit, zda koronavirus nepochází z jedné z údajných laboratoří „kontrolovaných USA“, podle zprávy z dubna 2021 od Daily Beast.

 

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/