Jordan Walker se prý přiznal, že Pfizer vytváří mutace

Například i web ECHO24 vydal zprávu, že „Pfizer podle nahrávky sám vytváří mutace covidu.“ Autorem původní zprávy je Tucker Carlson z FOX News známý dezinformacemi.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: Věc má dokazovat nahrávka, která Carlosona identifikuje jako ředitele výzkumu a vývoje Jordana Walkera. Problém je, že žádný Jordan Walker není ředitelem vývoje společnosti Pfizer. Webu Forbes se nepodařilo zjistit, že by někdo takový vůbec pracoval ve výzkumu společnosti Pfizer. Carlos z FOX News nahrávku získal od Projektu Veritas. Stojí za zmínku, že Project Veritas, přestože tvrdí, že provozuje investigativní žurnalistiku, má dlouhou historii používání eticky pochybných taktik a podvodných úprav videí.

Společnost Pfizer vydala následně na svém webu prohlášení, v němž popírá, že by docházelo k manipulacím s virem covidu-19 při výzkumu vakcín, jak naznačují publikovaná videa. Podle serveru Newsweek však videa na skrytou kameru ukazují obrázek situace nejednoznačně. V první sekvenci se totiž zmiňuje o možné manipulaci s covidem a jeho mutacemi v rovině diskuzí, v dalších pak zase není jasné, o jakém konkrétním probíhajícím výzkumu dvojice hovoří.

Stejného názoru je i fact-checkingový web Snopes, který také vznáší pochybnosti o tom, že muži na videu mluvili o vakcínách proti COVID-19. Zároveň i on má pochybnosti nad identitou muže.

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/