Vrah v Uvalde nebyl transgender osobou

Od tragické střelby v základní škole v texaském Uvalde uběhl přibližně týden, po sítích se ale ihned začalo šířit několik dezinformačních zpráv o útoku. Na fóru 4chan se pak objevil příspěvek, podle kterého měl být pachatel činu, při kterém zabil 21 lidí, z toho 19 dětí, transgender. K této zprávě měly být připojeny i údajné fotografie střelce, kde na sobě měl ženské oblečení. Zpráva se pak rozšířila po celém světě, včetně Česka a Slovenska.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Útočníka Salvadora Ramose zastřelila policie poté, co 24. května 2022 zavraždil 19 dětí a dva učitele při masové střelbě na základní škole v texaském městě Uvalde.

Na fotografiích sdílených v příspěvcích není zobrazen Ramos . Agentura AFP rovněž nenašla žádný důkaz o tom, že by byl Ramos transsexuál.

Zpětné vyhledávání obrázků ukázalo, že fotografie osoby držící vlajku transrodových osob byla zveřejněna na platformě Reddit začátkem dubna 2022. Je na ni uživatelka Apprehensive_Ad_995, která sama sebe označila za transrodovou úmělkyni a vyvrátila spojitost mezi ní a Ramosem. „Nejsem to já, ani nežiji v Texasu,“ uvedla v příspěvku na Redditu ze dne 24. května 2022. 25. května, tedy po útoku na škole, zveřejnila fotografii, na které jako důkaz drží list papíru s datem.

Na síti pak zveřejnila další své fotografie, aby prokázala svou totožnost a požádala veřejnost o zastavení šíření jejích fotografií v souvislosti se střelbou v Texasu. Skupina Trans Safety Network, která monitoruje hrozby vůči transgender komunitě uvedla, že identifikovala fotografie tří transgender osob, které byly mylně spojovány s pachatelem a uvedla, že všechny tři osoby jsou naživu.

Zdroje: AFP, Echo24

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/