Hovořil šéf Pfizeru Albert Bourla o mikročipech ve vakcínách?

Sociální sítí se opět šíří krátké vystřižené video, na kterém hovoří ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla a hovoří o mikročipech v lécích společnosti. Video je přitom často dáváno do souvislosti s vakcínami proti COVID-19 nebo obecně, že léky obsahují čipy.

Naše hodnocení: zavádějící

Podrobnosti: V prvé řadě, video je staré a to konkrétně z roku 2018. Když v roce 2020 začal výzkum vakcín proti COVID-19, konspirační teoretici nepravdivě tvrdily, že vakcíny budou obsahovat mikročipy pro sledování lidí, které nasadil Bill Gates nebo jiní. O několik let později se skeptici ohledně vakcíny COVID-19 pokoušejí potvrdit tato nesmyslná tvrzení tím, že sdílí video Alberta Bourly z roku 2018, který hovoří o „elektronické pilulce“ s digitálním senzorem, která byla podle něj schválena ze strany FDA.

Bourla na videu hovoří o léku, který byl vyvinut společností Pfizer a je určen pro konkrétní skupinu pacientů, kteří mají určité duševní poruchy a není jisté, zda si léky vzali. Čip by šel po velmi omezenou dobu detekovat v žaludku pacienta a zdravotnický personál by se tak mohl přesvědčit, že si pacient lék vzal. Jak bylo napsáno, jde o lék pro psychicky nemocné pacienty, kterým byla nařízena ústavní léčba.

Více na webech Factcheck.org nebo USAToday

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/