Ne, vakcíny opravdu nezpůsobují AIDS ani rakovinu

Počátkem dubna 2022 měl stovky sdílení na sociálních sítích záznam s Elizabeth Eadsovou, americkou osteopatkou. Řekla, že vakcíny proti Covid-19 vedou k syndromu získané imunodeficience (AIDS) a rakovině. V našem prostředí o vystoupení Eadsové  psal například Badatel.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Eadsová však popisuje nelogický mechanismus, který ve skutečnosti neilustruje žádný vztah mezi spike proteinem podávaným s vakcínou a onemocněním AIDS, které je způsobeno HIV. Odborníci vysvětlují, že vakcíny proti Covid-19 ve skutečnosti trénují imunitní systém v boji s koronavirem.

Teorie, že vakcíny jsou škodlivé pro imunitní systém, byly rozšířené před pandemií Covid-19. Vědci však vysvětlují, že opak je pravdou: vakcíny fungují přesně tak, že pomáhají imunitnímu systému reagovat rychleji a efektivněji na daný patogen (například virus), než kdyby to bylo s normální imunitou. Podle odborníků, kteří se vyjádřili pro AFP, nejsou teorie, že by vakcíny proti Covid-19 nějak „zničily“ imunitní systém, založeny na žádných vědeckých důkazech. Vakcíny stimulují imunitní systém k ochraně těla před virem pomocí několika různých technik (mRNA nebo vektorové vakcíny).

AIDS je onemocnění způsobené virem lidské imunodeficience (HIV), který napadá imunitní systém a snižuje schopnost těla bránit se. Onemocnění nakažené osoby může trvat dlouhou dobu (v průměru 8–10 let). Lidé žijící s virem často o své infekci nevědí. A právě neléčená infekce HIV vede k AIDS, kdy se virus velmi rychle množí a ničí imunitní systém pacienta.

Není příliš jasné, co Eadsová myslela, když mluvila o spojení mezi vakcínami proti HIV (typ lentoviru) a Covid-19. Podle publikace Národního centra pro AIDS patří HIV do „rodu lentivirů“ a do skupiny virů patří také „opičí druhy virů získané imunodeficience“ a také „lidské retroviry (HIV-1 a HIV-2).

HIV se může přenášet pohlavním stykem, přenosem infikované krve, během těhotenství/porodu nebo kojením. Podle CDC se riziko nakažení virem HIV nejčastěji vyskytuje při análním nebo vaginálním (nechráněném) sexu a také při použití stejných jehel nebo injekčních stříkaček.

Článek Exposé citovaný Eadsovou uvádí, že jelikož se ukázalo, že účinnost vakcín proti Covid-19 v průběhu času klesá, existuje potřeba posilovacích dávek. To znamená, že imunitní systém pacientů slábne. Na podporu těchto tvrzení článek cituje údaje o veřejném zdraví Spojeného království. V dokumentu však žádný takový odkaz není. Nevyskytuje se v ní ani pojem AIDS, ani pojem syndrom získané imunodeficience.

Podle Eadsové způsobují vakcíny Covid-19 rakovinu. Experti dotazovaní novináři AFP však toto tvrzení po celou dobu pandemie vyvraceli (1,2,3,4).

Více na AFP

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/