Video z testu pod mikroskopem dokazuje jen, že vakcína Pfizer obsahuje soli

Weby Gloria.tv a AC24 šíří video, ve kterém tým lidí podrobil vakcínu od společnosti Pfizer testu pod mikroskopem. Na videu je vidět, jak molekuly spojují do větších struktur podobných jehličkám. Podle autorů je to důkaz, že vakcínách probíhá ke krystalizaci oxidu grafenu, který má u očkovaných lidí způsobit krevní sraženiny.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Na úvod je nutné napsat, že grafen je látka, která pod mikroskopem není vidět. Tlošťka grafenu je menší než jedna miliontina milimetru a pozorování by vyžadovala speciální techniku, kterou však autoři videa nepoužili.

A co je tedy na videu zachyceno? „Jedná se o krystaly soli, které se vysrážejí během krystalizačního procesu,“ vysvětlují odborníci z Národního institutu pro léčiva ve Varšavě z oddělení biotechnologie a bioinformatiky léčiv. Tyto soli jsou uvedeny v seznamupomocných látek výrobcem vakcíny. O složení vakcíny si můžete přečíst v Souhrnu údajů o přípravku (CHPL). Podrobný seznam pomocných látek, včetně chloridových a fosfátových solí, je uveden v části 6 na straně 9. Chlorid sodný (NaCl) je základní složkou kuchyňské soli. Mezi běžné experimenty, které se často zkoušejí i na základní škole je ze solného roztoku odpařit vodu, aby zůstaly jen krystalky soli. Právě to je na videu vidět.

Více informací, vč. názorného experimentu se solným roztokem, si můžete přečíst na webu AFP

redakce

redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper: Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/