Video z testu pod mikroskopem dokazuje jen, že vakcína Pfizer obsahuje soli

Weby Gloria.tv a AC24 šíří video, ve kterém tým lidí podrobil vakcínu od společnosti Pfizer testu pod mikroskopem. Na videu je vidět, jak molekuly spojují do větších struktur podobných jehličkám. Podle autorů je to důkaz, že vakcínách probíhá ke krystalizaci oxidu grafenu, který má u očkovaných lidí způsobit krevní sraženiny.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Na úvod je nutné napsat, že grafen je látka, která pod mikroskopem není vidět. Tlošťka grafenu je menší než jedna miliontina milimetru a pozorování by vyžadovala speciální techniku, kterou však autoři videa nepoužili.

A co je tedy na videu zachyceno? „Jedná se o krystaly soli, které se vysrážejí během krystalizačního procesu,“ vysvětlují odborníci z Národního institutu pro léčiva ve Varšavě z oddělení biotechnologie a bioinformatiky léčiv. Tyto soli jsou uvedeny v seznamupomocných látek výrobcem vakcíny. O složení vakcíny si můžete přečíst v Souhrnu údajů o přípravku (CHPL). Podrobný seznam pomocných látek, včetně chloridových a fosfátových solí, je uveden v části 6 na straně 9. Chlorid sodný (NaCl) je základní složkou kuchyňské soli. Mezi běžné experimenty, které se často zkoušejí i na základní škole je ze solného roztoku odpařit vodu, aby zůstaly jen krystalky soli. Právě to je na videu vidět.

Více informací, vč. názorného experimentu se solným roztokem, si můžete přečíst na webu AFP

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.