Lidé s covidem z reportáží nejsou herci

Projekt Otevři svou mysl Davida Formánka přeložil video, ve kterém se tvrdí, že australská televize přináší falešné scény nemocných pacientů z australských nemocnic. Podle videa, které má stovky sdílení, se jedná o „propagandu“.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Video tvrdí, že osoby ve videích jsou herci. Pacienty měli být Ramona Khouryová a Mitch Garling. To však není pravda. Na videích není ani jeden ze zmíněných herců. Aktivisté bojující proti opatřením si našli v internetových galeriích nejpodobnější herce a tvrdili, že to jsou lidé z reportáží. Samotné reportáže však pracovaly s jinými jmény. Jako důkaz pak volali do nemocnic a pídili se po hercích. Ti však samozřejmě v nemocnicích hospitalizováni nebyli. Pacienti na videiích byli Ramona El-Nachar a Fawaz Dandan.

Zaměstnanci nemocnic si postěžovali, že vymyšlená „investigativní“ práce aktivistů proti opatřením stojí zdravotnický personál zbytečné síly, které by mohli věnovat pacientům. Lidé věřící dezinformaci totiž do nemocnic volali a i vyhrožovali personálu.

Zdroje: Logically

Wseetonline

Jan Cemper

Jan Cemper

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuje za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.