Ne, pojišťovny nekrátí vyplácení pojistného očkovaným, naopak očkování vítají

Sociální sítí Facebook se šíří příspěvek, že pojišťovny prý odmítají vyplácet pojistky plynoucí z životního pojištění, když se daný člověk nechá očkovat proti COVID-19. Příběh se měl údajně stát na Slovensku a má tisíce sdílení.

Naše hodnocení: nepravda

Podrobnosti: Příběh tvrdí, že údajně někomu na Slovensku mělo být vyplaceno 65 tisíc eur ze životní pojistky, protože daná osoba zemřela. Údajně s odůvodněním na pojistnou smlouvu, která však hovoří úplně o něčem jiném. Z příběhu nelze dohledat u jaké pojišťovny měla být osoba pojištěna ani identitu pojištěného.

Podle snímku se však mělo jednat o pojišťovnu Kooperatíva. „Ne, nic takové se nastalo. Tento článek se netýká vakcín COVID-19. V článku této smlouvy je řeč například o tom, že by se daná osoba účastnila klinické studie na nějaký lék a to bez lékařské asistence a podpory. Všem očkovaným klientům bylo škodné plnění vyplaceno dle pojistné smlouvy,“ řekl nám telefonicky za slovenskou Kooperátivu Peter Molnár.

Pojišťovny naopak očkování proti COVID-19 vítají. V souvislosti s novým virem totiž museli vyplácet větší množství plnění, než tomu je obvyklé. „Pravdou je, že v uplynulých měsících zaznamenávají všechny pojišťovny, které se zabývají životním pojištěním, postupné výrazné navyšování škodních plnění v podstatě ve všech rizicích,“ potvrdil serveru Lidovky.cz Petr Procházka, ředitel úseku pojištění osob pojišťovny Kooperativa s více něž 2,5 milionu klientů. Údaje od pojišťoven, které Lidovky.cz získaly, covidový trend potvrzují. Například UNIQA s více než 660 tisíci klienty hlásí ve vyplácení nárůst o deset procent u životního pojištění vinou smrti, o 25 procent u připojištění v pracovní neschopnosti a o 15 procent u připojištění při pobytu v nemocnici. Právě očkování může situaci vrátit do normálu. „Ano, naším klientům očkování proti COVID-19 doporučujeme,“ doplnil Molnár. A dle webu Banky.cz pojišťovny účinnosti vakcín věří. Nabízí totiž například i pojištění proti neúčinnosti očkování.

Vakcína proti COVID-19 není experimentální. Psali jsme o tom už v několika předchozích článcích. Je to na základě toho, že vakcíny byly (jen) podmínečně schváleny. Podmínečné schválení léčiva není nic nového. Například EMA takto schválila řadu léků. Rozdíl mezi schválením a podmínečným schválením je pouze ten, že společnost, která podmínečně schválený léčivý přípravek uvádí na trh, o něm musí reportovat další údaje. Výrobci mají řádně ukončené všechny potřebné klinické studie. Pro zajímavost například Pfizer: Studie na zvířatech1. a 2. fáze3. fáze.

redakce
redakce

Za obsah odpovídá šéfredaktor webu Jan Cemper:
Redakce: https://www.fakticke.info/redakce/